2020 DGS SONUÇLARI HAKKINDA BİLGİLENDİRME
ÖNCE HAZIRLADIĞIM TABLOYU PAYLAŞAYIM. SONRA SORU-CEVAP KISMINA GEÇELİM.

SORU-CEVAP

S1-) PUANLAR NEDEN BU KADAR DÜŞÜK GELDİ?
C1-) SINAV SONRASI SAYISAL BÖLÜM SORULARININ BİR KAÇ SORU DIŞINDA 2019’A GÖRE DAHA KOLAY OLDUĞUNU SÖYLEMİŞTİK. ÖZELLİKLE İLK 20-25 SORUNUN (TEMEL KİTAPÇIĞA GÖRE) ÇOK KOLAY OLDUĞUNU BELİRTMİŞTİK. SAYISAL BÖLÜMÜN KOLAY OLMASI NET ORTALAMALARINI YÜKSELTMESİNDEN DOLAYI BİR SAYISAL NETİN DEĞERİ 2019’A GÖRE OLDUKÇA DÜŞÜK OLMUŞTUR. (DAHA SOMUT SÖYLEYECEK OLURSAK SAYISALCI ADAY İÇİN 2019’DA BİR SAYISAL NET YAKLAŞIK 2,78 PUAN İKEN BU SENE 2,5 PUANIN ALTINA İNMİŞTİR)
ÖRNEK: 2019’DA DGS’DE 30 SAYISAL NET YAPAN BİR ADAY SADECE SAYISAL KISIMDAN 30×2,78=83,4 PUAN ALIRKEN 2020 YILINDA 75 PUAN BİLE ALAMAMIŞTIR. BURADA OLUŞAN 8-10 PUANLIK FARKI SONUÇ BELGENİZDE BEKLEDİĞİNİZDEN 8-10 PUANLIK FARK OLARAK GÖRÜYORSUNUZ. DAHA FAZLA NET YAPANLARDA FARK DAHA DA ARTMIŞTIR.
AYNI DURUM EŞİT AĞIRLIKÇI ADAYLARI (ÖZELLİKLE SAYISAL NETİ FAZLA YAPMAK ZORUNDA OLAN ADAYLARI) BİR SAYISALCI KADAR OLMASA DA ETKİLEMİŞTİR. 2019’DA BİR EŞİT AĞIRLIKÇI ADAY BİR SAYISAL NETE KARŞILIK 1,66 PUAN ALIRKEN BU SENE 1,5 PUAN CİVARINDA ALMIŞTIR. BURADA EŞİT AĞIRLIKÇILARIN SÖZEL NET AVANTAJI OLMUŞTIR. SÖZEL NETİN GEÇEN SENEYE GÖRE DAHA DEĞERLİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜRSEK BİR SAYISALCI ADAY KADAR BEKLEDİĞİNDEN DAHA DÜŞÜK PUAN ALMAMIŞTIR.
SÖZELCİ ADAYLARDA DA PUAN DÜŞÜK GELMİŞ AMA DİĞER ADAYLAR KADAR FARK OLUŞMAMIŞTIR. BİR SÖZELCİ ADAYA GÖRE SAYISAL NETİ FAZLA YAPAN SÖZELCİ ADAYLAR PUAN DÜŞÜKLÜĞÜNÜ DİĞER SÖZELCİ ADAYLARDAN FAZLA YAŞAMIŞLARDIR.

S2-) AMA BENİM BU SENE YAPTIĞIM NETLERLE GEÇEN SENE BİR ARKADAŞIM ÇOK DAHA İYİ PUAN VE SIRALAMA YAPTI, NİYE BÖYLE OLDU Kİ?
C2-) BİR KERE ŞU KONUDA ANLAŞALIM, NE NETLERİNİZ NE DE PUANINIZ YERLEŞMENİZDE TEMEL FAKTÖRDÜR. ÖNEMLİ OLAN SIRALAMADIR. NETLER VE PUANLAR YILLARA GÖRE ÇOK OYNAYABİLİR, SIRALAMA DA OYNAR AMA ÇOK FAZLA FARK ETMEZ.
ŞİMDİ NETLERDEN VE PUANLARDAN BAŞLAYALIM; NETİN YÜKSEĞİ MAKBÜLDÜR AMA SINAVI ZOR BİR SENEDE. KOLAY BİR SENEDE NETİN DEĞERİ DÜŞER, YANİ 2019’DA SAYISAL BÖLÜMDEN 30 NETLE ALDIĞIN PUANI BU SENE YİNE 30 NETLE ALAMAYABİLİRSİN Kİ ALAMADIN. BU SENE 33-34 NET GEREK OLDU AYNI PUAN İÇİN.
SIRALAMAYA GELELİM; 2019 SENESİNDE 6BİNİNCİ ADAYIN YERLEŞTİĞİ YERE BU SENE 5500-6500 ARALIĞINDAKİ ADAYLAR YERLEŞEBİLİR YA DA 15BİNİNCİ ADAYIN YERLEŞTİĞİ YERE BU SENE 14B-16B ARALIĞINDAKİ ADAYLAR YERLEŞEBİLİR. SIRALAMALARI TEMSİLİ VERDİM; PEKİ DAHA BÜYÜK OYNAMALAR OLUR MU; EVET OLUR; OLURSA HANGİ ŞARTLARDA OLUR:
a) İLGİLİ BÖLÜMÜN KONTENJANLARINDA BÜYÜK DÜŞÜŞLER YA DA ARTIŞLAR OLURSA (BU DAHA MUHTEMEL);
b) İLGİLİ BÖLÜMÜN ADAYLARININ SAYISINDA BÜYÜK AZALIŞ YA DA ARTIŞLAR OLURSA (DAHA DÜŞÜK İHTİMAL);
c) AÖF GEÇİŞLERİ GİREN ADAY SAYISINI BİR HAYLİ ARTIRMIŞTIR, ANCAK BU NİYETLE GİREN ADAYLARIN BÜYÜK KISMI YÜKSEK SIRALAMALARDA (100BİN ÜZERİ) OYANAMALAR YARATABİLİR.
d) İLİTAM – ÇOCUK GELİŞİMİ VB UZAKTAN EĞİTİMLERDEKİ AŞIRI KONTENJAN ARTIŞI VE AZALIŞI (AÇILIŞI-KAPANIŞI) DA İLGİLİ ADAYLARIN SIRALAMA DURUMLARINI DEĞİŞTİREBİLİR.

S3-) PEKİ TERCİHLER ÖNCESİ BU DÜŞÜK PUANLARIMIZI NASIL YORUMLAYALIM?
C3-) ŞÖYLE BAŞLAYALIM KONUYA: EVET PUANLAR BEKLENENDEN DÜŞÜK GELDİ; ANCAK BU DURUM TERCİH YAPMAMIZA ENGEL DEĞİL; BEKLEMEDİĞİNİZ BU DURUM ŞU AN İÇİN PUANIZA GÖRE YÜKSEK OLAN TABAN PUANLARININ DÜŞMESİ ŞEKLİNDE DE GERÇEKLEŞEBİLİR. YANİ YİNE SİZE OLUMLU YANSIYACAK ŞEKİLDE BEKLEMEDİĞİNİZ BİR DURUM YİNE OLUŞABİLİR.
YA HOCAM BİZE UMUT VERMİYORSUNUZ DEĞİL Mİ? 😊 KESİNLİKLE HAYIR, SÜRPRİZLERE GEBE OLAN BU SINAVLA YAKLAŞIK 15 SENEDİR İLGİLENİYORSANIZ; BENİ ANLARSINIZ.
ŞİMDİ DEDİĞİMİN ALTINI DOLDURALIM: ŞÖYLE BİR YOL İZLEYEBİLİRSİNİZ, ŞÖYLE BİR YORUM YAPABİLİRSİNİZ:
PUANINIZ HANGİ ARALIKTA İSE KIRMIZI YAZAN + SAYILARI PUANINIZA EKLEYİN, – YAZAN SAYILARI PUANINIZDAN ÇIKARIN. (SİZİN BANA GÖNDERDİĞİNİZ 2019 VE 2020 DGS SONUÇ FOTOLARINDAN OLUŞTURDUM; GÖNDERDİKLERİNİZ İÇİNDE BAZI PUAN ARALIKLARI OLMADIĞI İÇİN KENDİM YAKLAŞIK DEĞER VEREREK HESAPLADIM) SONRA DA 2019 DGS TABAN PUANLARINA BAKABİLİRSİNİZ. YA DA ŞÖYLE DÜŞÜNÜN PUANLARINZA EKLEMEYİN, ÇIKARMAYIN; BUNUN YERİNE 2019 ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARINA TAM TERSİNİ YAPIN; YANİ – DEĞERLERİ TOPLAYIN, + DEĞERLERİ ÇIKARIN. TAM OLMASA DA AYNI KAPIYA ÇIKAR.

S4-) ‘HOCAM TABLODA BAHSETTİĞİNİZ +,- İŞLEMLERİNİ YAPTIM AMA HALA PUANIM DÜŞÜK’ NE YAPACAĞIM BEN? YÜKSEK PUANLI SAYISALCI BİR ADAY: ‘HOCAM BİZ NİYE ÇIKARTIYORUZ Kİ’ ?
C4-) SEVGİLİ ARKADAŞLAR BU TABLOLAR 2020 DGS PUANLARINIZIN KARŞILIĞI OLAN SIRALAMALARINIZIN, 2019 DGS SIRALAMALARINA GÖRE KARŞILIK PUANLARINDAN OLUŞTURULMUŞTUR. ELİMİZDE OLAN EN SAĞLAM VERİ 2019 DGS TABAN PUANLARIDIR. ANCAK SON YILLARDA BAZI PUAN HESAPLAMA MOTOLARI-ROBOTLARI YAKLAŞIK SIRALAMALARI DA VERİYOR. https://www.unirehberi.com/dgs-puan-hesaplama/ BURADAN DA PUAN OLARAK DEĞİL DE SIRALAMA OLARAK FAYDALANABİLİRSİNİZ.
AYRICA İLGİLİ BÖLÜMLERİN TABAN PUANI VE SIRALAMA BİLGİSİNE DE AŞAĞIDAKİ LİNKTEN ULAŞABİLİRSİNİZ. https://tabanpuanlari.net/dgs/bolum/?fbclid=IwAR2_I3URxL24cTo1gtldM8b0o40UgnRi2T3o_QSl44OJDQHFC29tBQQ5T0E
ASLINDA İŞİN ÖZÜ GENEL OLARAK (İLGİLİ BÖLÜMÜN KONTENJANI ÖNCEKİ YILA GÖRE AŞIRI DÜŞMEMİŞSE, İLGİLİ BÖLÜMÜN ADAY SAYISI ÖNCEKİ YILA GÖRE ÇOK ARTMAMIŞSA) ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI DÜŞECEK. AMA BU DÜŞÜK YÜKSEK PUANLI BÖLÜMLERDEN ZİYADE ORTA-DÜŞÜK SEVİYE PUANLARA SAHİP BÖLÜMLERDE DAHA FAZLA GERÇEKLEŞECEK. TABAN PUANLARINI DÜŞÜRMEK YERİNE PUANLARINIZA TABLODA BAHSETTİĞİM DEĞERLERİ EKLEYEBİLİRSİNİZ.
ZATEN EKLEDİKTEN SONRA ÇIKAN PUANLARINIZI DİREK TERCİH LİSTENİZİN EN ÜSTÜNE YAZMAYACAKSINIZ. YANİ DAHA YÜKSEK TABAN PUANLI YERLERİ (AMA OKUMAK İSTEDİĞİNİZ, KESİN KAYIT OLACAĞINIZ, SONRADAN BIRAKMAYACAĞINIZ, İÇİNİZE SİNEN, ÜLKENE BAŞARIYLA HİZMET EDECEĞİNİZ, BAŞARILI OLACAĞINIZ) YUKARILARA, AÇIKTA KALMAK İSTEMİYORUM DA DİYORSANIZ DAHA DÜŞÜK PUANLI YERLERİ DE LİSTENİN ALTINA YAZACAKSINIZ.
ÖRNEK: EŞİT AĞIRLIKÇI BİR ADAYSINIZ 2020 DGS’DE 275 PUAN ALDINIZ; TABLO NE DİYOR +2, +3; EKLEDİNİZ ÜÇ PUANI ETTİ Mİ 278 PUAN; SANKİ BU PUANI ALMIŞ GİBİ AÇTINIZ MI 2019 DGS ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARINI; ORAYA BAKARAK MESELA TERCİHİN EN ÜSTÜNE YAZ 284 PUANLI ÜNİVERSİTEYİ, EN ALTINA YAZ 265 PUANLI ÜNİVERSİTEYİ. SEVGİLİ ARKADAŞIM 30 TERCİH HAKKIN VAR; TEPE TEPE KULLAN. HAA DİYORSUN Kİ HOCAM ÇOK İL, FAKLI ÇOK BÖLÜM YAZACAĞIM; ÖNCE BİRAZ ELE Kİ (ELBETTE BAYRAK DALGANIYORSA BİR KENTTE BİZİMDİR DE; GİDEBİLECEĞİN İL VAR, GİDEMEYECEĞİN İL VAR; OKUYABİLECEĞİN BÖLÜM VAR, SANA UYMAYAN BÖLÜM VAR) DAHA YÜKSEK VE DAHA DÜŞÜK PUANLI YERLERİ RAHATÇA YAZ LİSTENE. BU ÖRNEKTEKİ ADAY, TABAN PUANLAR BAYAĞI DÜŞTÜ DİYELİM; HAYAL GİBİ GÖRDÜĞÜ 284LÜK YERİ KAÇIRMAYACAK YA DA TAM TERSİ KENDİ BÖLÜMÜNDE BÜYÜK KONTENJAN DÜŞÜKLÜĞÜ VEYA BENZER BİR SIKINTI YAŞADI 265 PUANLIK ÜNİVERSİTEYİ YAZDIĞI İÇİN AÇIKTA KALMAYACAK; YANİ TERCİH LİSTESİNİ BÖYLE HAZIRLAYINCA İŞ KENDİSİNDEN ÇIKACAK, RAKİP ADAYLARIN TERCİH LİSTELERİNE KALACAK. GÜNAH BENDEN GİTTİ DİYEBİLECEK 😊

S-5) PEKİ HOCAM HER ŞEY TAMAM DA TERCİH LİSTESİ NASIL HAZIRLANIR?

C-5) RABBİM AFFETSİN; TABİRİ CAİZSE ÖNCE BU İŞİN FARZLARI VE VACİPLERİ VARDIR.

FARZLAR
a)ÖNCE BÖLÜM DEĞERLENDİRMESİ, SONRA ÜNİVERSİTE DEĞERLENDİRMESİ YAPILIR. (YANİ MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ HAYALİ İLE YANIP TUTUŞURKEN ODTÜ’DE MALZEME MÜHENDİSLİĞİ YAZMAYIN; TABİ KARAR SİZİN 😊 )
b)GİDEBİLECEĞİN İLLERİ BELİRLERSİN. (ANA-BABA-HANIM-KOCA RIZASI ÖNEMLİ-BARINMA DURUMU ÖNEMLİ-ŞEHRİN SOSYOEKONOMİK DURUMU ÖNEMLİ-İKAMETİNE UZAKLIK/YAKINLIK ÖNEMLİ VB.)
c)ÖSYM KILAVUZUNDAN DÜŞÜNDÜĞÜN BÖLÜMÜN-ÜNİVERSİTENİN HAZIRLIK SINIFI VAR MI YOK MU-EĞİTİM DİLİ İNGİLİZCE Mİ DEĞİL Mİ-DEVLET Mİ VAKIF MI-VAKIFSA ÜCRETİ VB DURUMLARI ARAŞTIRIRSIN.

VACİPLER
a)İLGİLİ BÖLÜMÜN-ÜNİVERSİTENİN MUAFİYET DURUMU NASILDIR, KAÇINCI SINIFTAN BAŞLATIR; BUNLARI ARAŞTIRIRSIN. (REKTÖRLÜĞÜ-DEKANLIĞI-ÖĞRENCİ İŞLERİNİ ARAYABİLİRSİN, MEZUNLARDAN ÖĞRENEBİLİRSİN, İNTERNETTEN BULABİLİRSİN)
b)İLGİLİ BÖLÜMÜN-ÜNİVERSİTENİN EĞİTİM KALİTESİ HAKKINDA BİLGİ TOPLAYABİLİRSİN (KAÇ PROF DERSE GİRER, DİPLOMASININ ÖZELLİĞİ NEDİR, YURTDIŞI DENKLİKLERİ NASILDIR, MEZUNLARI NERELERDE İŞ BULMUŞTUR, ÜNİVERSİTE HANGİ ARTI OLANLARI SUNAR, ÇAP-FARABİ-ERASMUS VE KPSS ATAMALARI VB. DURUMLARI ARAŞTIRIRSIN)
c)DÜŞÜNDÜĞÜN BÖLÜMLERİ VE ÜNİVERSİTELERİ, TABAN PUANLARI VE SIRALAMA BİLGİLERİNİ (VARSA KAÇINCI SINIFTAN BAŞLATIR, VAKIFSA ÜCRETLERİNİ) DE YANINA YAZARAK KARALAMALIK LİSTE ŞEKLİNDE BÜYÜKÇE KAĞITLARA YAZARSIN VE TERCİHE BAŞLARSIN 😊

TERCİHLER BAŞLAYINCA LİSTE NASIL HAZIRLANIR PAYLAŞIMINI YAPACAĞIM, SİZ ŞİMDİLİK FARZLARI VE VACİPLERİ YERİNE GETİRİN. YAKINDA NİYET EDİP LİSTE HAZIRLIĞINA BAŞLARIZ.
SONUÇLARINIZ HEPİNİZE HAYIRLI OLSUN; HAYIRLI OLMAYACAKSA SONRA ANKARA HUKUK OLSA NE, ODTÜ BİLGİSAYAR MÜH. OLSA NE.
GÖRÜŞMEK ÜZERE 😊

AZİZ HOCA