2021 DGS’YE HAZIRLANACAKLARIN DİKKATİNE; (DGS’Yİ KAZANACAK OLANLARIN DA KPSS-ALES GİBİ SINAVLAR İÇİN DE NASİPLENEBİLECEĞİ BİR PAYLAŞIM)
ÇALIŞACAĞIM AMA NE KADAR, ÇALIŞACAĞIM AMA NASIL? SORULARINI SIK DUYUYORUZ. HATTA BU ARALAR DAHA DA SIK DUYDUĞUMUZ SORU İSE NASIL BAŞLAMALIYIZ? EVET, ASLINDA BU SORUNUN CEVABINDAN BAŞLARSAK GERİSİ GELECEKTİR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.
İLK OLARAK ODAMIZI, KÜTÜPHANEMİZİ, KİTAPLIĞIMIZI, MASAMIZIN ÜZERİNİ GÖZDEN GEÇİRELİM. BİZE 1 TANE SESSİZ ORTAM VE MASA, 2 ADET FARKLI KONU ANLATIM KİTABI, 3 ADET ÇÖZÜMLÜ SORU BANKASI, 4 TAKIM YAPRAK TEST VEYA SORU BANKASI, 5 SET DENEME LAZIM. BUNLAR YIL İÇİNDE SINAVA 2-3 AY KALAYA KADAR YETECEKTİR. TABİ Kİ HEDEFİ YÜKSEK OLANLAR, DERECE BEKLEYENLER, KAZANMASI GEREKEN YERİN PUANI YÜKSEK DURUMDA OLANLARIN BU YAYIN MİKTARLARINI BİRER İKİŞER ARTIRMASI GEREKMEKTEDİR.
DERSHANE İMKANIMIZ YOKSA ÖNCE 2 FARKLI KONU ANLATIMLIDAN KONULARI İYİCE OKUYORUZ, ÖNEMLİ YERLERİN ALTINI ÇİZİYORUZ VE BURADAN KENDİ DEFTERİMİZE AKTARIMLAR YAPIYORUZ. ALDIĞINIZ NOTUN ALTINA İLGİLİ ÖRNEĞİ ÇÖZÜMÜYLE BERABER İLİŞTİRMENİZ VE EN FAZLA 1-2 GÜN İÇİNDE TEKRAR ETMENİZ GEREKMEKTEDİR. GÜNLERE VE SAATLERE BÖLDÜĞÜNÜZ HER ÜNİTENİN BİTİMİNDE (2 FARKLI KONU ANLATIMLIDAN ÇALIŞTIKTAN VE VİDEO SİTELERDEN İZLEDİKTEN SONRA) ÇÖZÜMLÜ SORU BANKALARINDAN O ÜNİTEYLE İLGİLİ EN AZ 2-3 TEST ÇÖZMELİSİN. TESTLERİN BİTİMİNDE YANLIŞ VE BOŞLARINI HATTA YAVAŞ ÇÖZDÜĞÜN SORULARIN ÇÖZÜMLERİNE HEMEN BAKMALISIN. SONRA İLGİLİ ÜNİTEYLE İLGİLİ YAPRAK TEST VEYA SORU BANKALARINDAN EN AZ 3-4 TEST ÇÖZMELİSİN. YİNE AYNI ŞEKİLDE DOĞRUMUZU, YANLIŞIMIZI VE BOŞUMUZU BİR KAĞIDA YAZIP, KENDİMİZİ DEĞERLENDİRİYORUZ:
DURUM KÖTÜ İSE AYNI KONUYA TEKRAR ÇALIŞIYORUZ, KONU ANLATIMLIDAKİ ÖRNEKLERİ VE ÇÖZÜMLÜ SORU BANKASINDAKİ SORULARIN ÇÖZÜMLERİNİ İNCELİYORUZ. YENİDEN SORU BANKASINDAN 1-2 TEST DAHA ÇÖZÜYORUZ.
DURUM ORTA HALLİ İSE; YENİ ÜNİTEYE GEÇİP AYNI ÇALIŞMALARI TEKRARLIYORUZ. ANCAK 1 HAFTA SONRA ÖNCEKİ ÜNİTEYE 1 GÜNLÜK RANDEVU VERİYORUZ.
DURUM İYİ İSE; YENİ ÜNİTEYE GEÇİP AYNI ÇALIŞMALARI TEKRARLIYORUZ. ANCAK 2-3 HAFTA SONRA ÖNCEKİ ÜNİTEYE 1-2 TESTLİĞİNE RANDEVU VERİYORUZ.
KONULARIN, ÜNİTELERİN BÜYÜKLÜĞÜNE VE ÖNEMİNE GÖRE HER ÜNİTEYE EN AZ 2-3 GÜN, EN FAZLA 1-2 HAFTA AYIRMALISINIZ. ZAMAN BİZİM İÇİN ÇOK DEĞERLİ, ÇÜNKÜ KONULARIN NİSAN AYININ SONUNA KADAR TEKRARLARLA BERABER BİTİRİLMESİ GEREKİYOR Kİ SON AYLARDA BOL BOL DENEME VE SORU ÇÖZELİM.
TEMELİ SAĞLAM VE KONU EKSİĞİ AZ OLAN ARKADAŞLARIMIZIN DA YENİ YIL BAŞLAMADAN KONULARINI TEKRAR ETMESİ LAZIM. NE KADAR ÇOK SORU ÇÖZERSEK O KADAR FAYDAMIZA OLACAKTIR. BELLİ BİR SÜREDEN SONRA AYNI SORU TİPLERİYLE SIK SIK KARŞILAŞACAK DURUMA GELMEYE BAŞLADIĞIMIZDA HEDEFE ÇOK YAKLAŞTIĞINIZI DÜŞÜNEBİLİRSİNİZ.
AYNI HAFTA İÇERİSİNDE MATEMATİK, GEOMETRİ VE TÜRKÇE DERSLERİNİN HER BİRİ İÇİN ZAMAN AYIRMALISINIZ, BİRİ BİTİNCE DİĞERİNE BAŞLARIM MANTIĞI DOĞRU DEĞİLDİR. BÖLÜMÜNE GÖRE DERSLERİN AĞIRLIĞINI KENDİN BELİRLEYEBİLİRSİN. SAYISALCI BİR ARKADAŞ HAFTANIN %75-80’İNİ GEOMETRİ VE MATEMATİK DERSLERİNE AYIRMALIDIR. EŞİT AĞIRLIKÇI BİR ARKADAŞIMIZ HAFTASININ EN AZ %60’INI TÜRKÇE’YE AYIRMALIDIR. SÖZELCİLER İSE PUANIN BÜYÜK KISMINI SÖZEL KISIMDAN ALACAĞI İÇİN AĞIRLIĞIN %75-80’İNİ TÜRKÇE VE SÖZEL MANTIK KONULARINA AYIRMALIDIR. MANTIK ÇALIŞMALARINA İLK HAFTALARDA BAŞLAMAYABİLİRSİNİZ. MATEMATİK KONULARINDA ÜSLÜ-KÖKLÜLERDEN SONRA SAYISAL MANTIK DERSİNE, TÜRKÇE’DE İSE SÖZCÜKTE VE CÜMLEDE ANLAM ÜNİTELERİNDEN SONRA YAVAŞ YAVAŞ SÖZEL MANTIK DERSİNE ÇALIŞMAYA BAŞLAYABİLİRSİNİZ.
ZAMANLA ARTIRMAK ŞARTIYLA GÜNDE EN AZ 2 SAAT, EN FAZLA 4 SAAT ÇALIŞMA ŞİMDİLİK YETERLİ OLACAKTIR. ANCAK SON SINIFLARINDA OKUYAN ARKADAŞLARIMIZ İLERİDE VİZE-FİNAL VE ÖDEVLERİNİ DÜŞÜNECEK OLURLARSA ŞİMDİDEN EN AZ 3 SAAT ÇALIŞMALIDIRLAR. MEMUR VE ÖZEL SEKTÖR ÇALIŞANLARI İSE GÜN İÇERİSİNDE FAZLA ÇALIŞMA İMKANLARI OLMUYOR İSE EN AZ 1 EN FAZLA 3 SAAT ÇALIŞMALI, HAFTA SONLARI İSE EN AZ 3-4 SAAT DERSLERE ZAMAN AYIRMALIDIRLAR. HANGİ DURUMDA OLURSANIZ OLUN HER 45-50 DAKİKADA 5-10 DAKİKA MOLA VERMELİSİNİZ (KOLAY SIKILMAYANLAR İSE HER 1 SAATTE 15 DAKİKA MOLA VEREBİLİRLER)
HAFTALIK SORU SAYISI BAŞLARDA EN AZ 500 OLMALI, ZAMANLA 1 AY SONRA BU SAYI 600’E ÇIKMALIDIR. YENİ YIL BAŞLAYINCA ARTAN ŞEKİLDE AYLIK 4000-5000 GİBİ HEDEFLER KOYMAYA BAŞLAMANIZ GEREKMEKTEDİR. DGS KONU ÇALIŞMAKTAN ZİYADE BOL SORU ÇÖZÜLMEKLE BAŞARILACAK BİR SINAVDIR. YILLIK HEDEF OLARAK GEÇEN SENE OLDUĞU GİBİ EN AZ 30.000 SORU OLMALI. ÖNCEKİ YILLARDA YAZDIĞIM BİR REÇETEYİ PAYLAŞAYIM. 30.000-50.000 ARASI SORU ÇÖZENİN KAZANMA İHTİMALİ İYİDİR. 50.000-70.000 ARASI KESİN KAZANACAKTIR. 70.000 ÜZERİ DERECEYE HAZIRLIKLI OLSUN.
GÜNÜN HANGİ SAATLERİNDE ÇALIŞMAK KONUSUNA GELİNCE; SABAH SAATLERİ KAHVALTIDAN ÖNCE (ILIK BİR SU VE HAFİF BİR ATIŞTIRMA SONRASI) YAPILAN ÇALIŞMALARIN VERİMLİ OLDUĞU TIBBEN VE BİLİMSEL OLARAK DA BELİRTİLMİŞTİR. ANCAK BİR İNSAN KENDİNİN EN İYİ ANLAYABİLDİĞİ VE SORU ÇÖZEBİLDİĞİ SAATLERİ BİLİR VE ONA GÖRE DE PROGRAMINI YAPABİLİR. ÇÜNKÜ GÜNÜN SAATLERİNDEKİ DURUMUNUZ (OKULUNUZ, İŞİNİZ, KURSUNUZ VE YAPINIZ) DEĞİŞKENDİR. KİMİLERİ KOLAY UYUYAMADIĞI İÇİN GEÇ SAATLERE KADAR ÇALIŞMAYI SEVİYOR. KİMİLERİ İSE SABAH ERKENDEN KALKMA ALIŞKANLIĞI VARDIR.
YETER Kİ YAPTIĞINIZ PROGRAMA SAAT OLARAK UYUN VE İSTİKRARLI OLUN.
DENEME ÇÖZMEYE DE KASIM GİBİ BAŞLAYABİLİRSİNİZ (KONU EKSİĞİ OLMAYAN, SAĞLAM TEMELLİ ARKADAŞLAR ŞİMDİDEN YANLIŞ VE BOŞLARINI KONTROL ETMEK ŞARTIYLA HAFTADA 1 ADET ÇÖZEBİLİRLER). KONU EKSİĞİNİZ BİLE OLSA, KENDİNİZİ HAZIR HİSSETMESENİZ BİLE EKİM SONU, KASIM BAŞI DENEME ÇÖZMEYE BAŞLAYIN. DENEMELERİNİZİ ÇÖZDÜKTEN SONRA ATMAYIN. BİR KAÇ AY SONRA AYNI DENEMELERİ GÖZDEN GEÇİRİN VE AYNI YAPAMADIĞINIZ SORULARA BAKIN. KENDİNİZDE GELİŞME OLDUĞUNU GÖRÜRSENİZ DAHA DA UMUTLANIN, GELİŞME GÖRMEZ İSE YAPAMADIĞIN SORULARIN KONULARINA TEKRAR BAKIN. DENEMELER DOKTOR GİBİDİR, SENİ MUAYENE EDER, REÇETE YAZAR VE SENİN ÖNCEDEN TEDBİR ALMANI SAĞLAR. BİR YANDAN DA ACI AMA DOĞRU KONUŞAN BİR DOSTTUR. YETER Kİ BU DOSTUN DEĞERİNİ BİLİN.
ÖNCEKİ YILLARDA BU SİSTEME BENZER ÇALIŞMALAR, SINAVDA İŞİNİZE YARAMAMIŞ VE TERS KÖŞE OLMUŞ OLABİLİRSİNİZ. ONU BİR ACI TECRÜBE SAYMANIZI VE YİNE SIKI VE İSTİKRARLI ÇALIŞMANIZI TAVSİYE EDİYORUM. SINAV SADECE DERS ÇALIŞILMAYA AŞILACAK BİR MEFHUM DEĞİLDİR. MORAL-MOTİVASYON ÖNEMLİ, DOĞRU YÖNLENDİRİLMEN ÖNEMLİ, PSİKOLOJİNİ SAĞLAM TUTMAN ÖNEMLİ VE DAHA BİR ÇOK ŞEY ÖNEMLİ. BUNLARLA İLGİLİ MAKALELERİMİ, DERS ÇALIŞMA PROGRAMLARINI, RADYO VE VİDEO YAYINLARIMI YIL İÇİNDE PAYLAŞACAĞIM.
HERKESE, AİLENE, AKRABALARINA HERŞEYDEN ÖNCE KENDİNİ KENDİNE İSPAT ETME ZAMANI GELDİ. BU SENE SENİN SENEN OLSUN, DÜZENLİ ÇALIŞ, SIKI ÇALIŞ, İSTİKRARLI ÇALIŞ. YIL SONUNDA HEDEFİNE ULAŞINCA ”BU ADAM NEYMİŞ BE, BİZ FARKEDEMEMİŞİZ” DESİNLER. SONRA KENDİNE DÖN KENDİ KULAĞINA FISILDA ”DAHA HER ŞEY YENİ BAŞLIYOR ADAMIM”.
HADİ BAŞARILAR.