ZAMAN DA BIKTI BİZDEN; O KADAR ŞEYİ ONA BIRAKIYORUZ Kİ…
KİMİLERİNE GÖRE 3 AYDAN KISA SÜRE KALDI, KİMİLERİNE GÖRE DAHA 90 GÜNE YAKIN SÜRE VAR. EVET 3 AYDAN KISA SÜRE VAR; DAHA SIKI ÇALIŞMALIYIZ; EKSİKLERİMİZİ HEMEN TAMAMLAYIP BOLCA SORU ÇÖZMELİYİZ. DAHA 90 GÜNE YAKIN SÜRE VAR; ÜMİTSİZLİĞE DÜŞMEYE, KARAMSARLIĞA KAPILMAYA GEREK YOK; BU SÜREDE ÇOK ŞEY YAPILABİLİR. İKİ FARKLI GÖRÜŞÜNDE DE ORTAK ÖZELLİĞİ DAHA FAZLA VAKİT GEÇİRMEDEN DAHA DA SIKI ÇALIŞMAK OLMALIDIR.
”HOCAM OLMUYOR, OLMUYOR. ÇALIŞIYORUM AMA OLMUYOR VE SANIRIM OLMAYACAK” ÇOK DUYDUM BU SÖZLERİ, ÇOK OKUDUM BU SERZENİŞLERİ. İNANIN ANLAMSIZ BULUYORUM, SERT ÇIKIYORUM. ”OLMUYOR” VEYA ”OLMAYACAK” KELİMELERİ İLE BAŞLAYAN BİR ŞEYİN OLMASI ZATEN ZORLAŞIYOR HATTA İMKANSIZLAŞIYOR. OLUMSUZ BAKMAK NE KADAR ELİNİZDEYSE OLUMLU BAKMAK DA ELİNİZDE DİYE DÜŞÜNÜYORUM. OLMAMASINA NEDEN OLACAK GEREKÇELERİ NE KADAR ÇOK ARARSAN O KADAR ÇOK BULURSUN. PEKİ OLMASINI SAĞLAYACAK ”ŞEYLERİN” ÜZERİNDE KAFA YORSAK ÇOK ŞEY Mİ KAYBEDERİZ.
PEKİ NEDİR BU ”ŞEYLER”;
– BU DGS, BANA BİR ŞEYLER KATACAK MI?
– BU DGS, BENİ HAYALİMDEKİ MESLEĞE ULAŞTIRACAK MI?
– BU DGS, BENİ KARİYER HEDEFLERİME YAKLAŞTIRACAK MI?
– BU DGS, BANA MESLEKİ İTİBAR KATACAK MI?
– BU DGS, BANA DAHA FAZLA PARA KAZANDIRABİLECEK Mİ?
– BU DGS, BANA İNSANLIĞA DAHA FAZLA HİZMET ETME ŞANSI VERECEK Mİ?
– BU DGS, BANA DAHA FAZLA HAYIR YAPABİLME OLANAĞI TANIYACAK MI?
– BU DGS, AİLEMİ VE SEVENLERİMİ MUTLU EDEBİLECEK Mİ?
BU SORULAR UZAYIP GİDER.
PEKİ BU ”ŞEYLER” OLUMLU DÜŞÜNMEMİZİ SAĞLAYAMAZ MI ACABA. ”BU İŞ NEDEN OLMASIN” DEDİRTMEZ Mİ ACABA. BEN OKURUM AMA ÖNEMLİSİ YAŞAR, ÖĞRENİR VE YAZARIM. ŞAHİT OLDUĞUM O KADAR ÇOK BAŞARI ÖYKÜSÜ VAR Kİ; ÖZGÜVEN VE BAŞARIYA OLAN İNANCIN ANA FİKİR OLDUĞU.
HOCAM HİÇ ÇALIŞMIYORUM, YİNE DE KENDİME İNANCIM OLSUN MU. OLSUN. AMA O İŞİN OLMAYACAĞINA İNANCIN OLSUN, KENDİNE DEĞİL.
HOCAM ÇOK ÇALIŞIYORUM; OLMUYOR. O ZAMAN DAHA ÇOK ÇALIŞ, SABRET, SONRA YİNE ÇALIŞ AZ ARA VER; VE YİNE SABRET. OLMUYOR, BİR GÜN OLACAK. SEN OLMUYAN GÜNLERİNE GÜLECEK VE ŞAŞIRACAKSIN. HATTA DAHA DA İLERİ GİDİP OLMADIĞINI DÜŞÜNDÜĞÜN GÜNLERİ BİLE UNUTACAKSIN.
ÇÖZDÜĞÜN TEK SORUYA İNANILMAZ SEVİNDİĞİN GÜNLERDEN; TEK YANLIŞA AĞLADIĞIN GÜNLERE GEÇTİĞİNDE GEÇMİŞİN AKLINDA BİLE KALMAYACAK. NASIL Kİ BAŞARISIZ BİR LİSE HAYATINDAN SINAVSIZ GEÇİŞLE BAŞLADIĞIN MYO’NU BİLE UNUTUP MÜHENDİSLİĞİNİN, ÖĞRETMENLİĞİNİN, AVUKATLIĞININ GURURUNU YAŞAYACAĞIN GİBİ.
PEKİ YAPANIN SENDEN FARKI VAR MI SANIYORSUN; SANIYORSAN YANILIYORSUN. ”HOCAM ÖYLE DEMEYİN; KİMLER KİMLER SINAVA GİRİYOR” O KİMLERDEN BİRİ DE SENSİN. HEM DE AYNI SORULARDAN OLUŞAN SINAVA GİREN KİMLERDEN BİRİ. ZORSA ONA DA ZOR, SANA DA. KOLAYSA; YİNE HERKESE. SEN YETER Kİ İSTE; SEN YETER Kİ BEN BAŞARIRIM DE, KENDİNE GÜVEN. SIKI VE İSTİKRARLI ÇALIŞMAYI ELDEN BIRAKMA TABİ Kİ SABRI DA.
8 SENE ÖNCE ”HOCAM KONTENJANLAR AZALACAKMIŞ; BİTTİK DEDİLER BİZİMKİLER”. DEMİŞTİM Kİ; KONTENJAN SADECE AZALACAK. ”1 KİŞİLİK KONTENJAN KALSA BİLE O BENİMDİR” DİYEMİYORSAK BU SINAVA HAZIR DEĞİLİZ DEMİŞTİM. ÜMİTLERİ TEKRAR YEŞERTMİŞTİM; Kİ O SENE KONTENJANLAR AYNI KALDI ANCAK ARTMIŞCASINA BİZE MORAL OLDU. ÇÜNKÜ BİZ KÖTÜYE HAZIRDIK, UMUDUMUZ TAVAN YAPMIŞTI. ÇALIŞMAYI BIRAKMADIK VE BÜYÜK BAŞARI YAKALADIK.
DEDİM YA YAŞADIĞIMI YAZARIM; GÖRDÜĞÜMÜ İLETİRİM. SON 3 AYDA ELİNDEKİ HACETTEPE’Yİ, ODTÜ’YÜ, İTÜ’YÜ KAYBEDENİ DE GÖRDÜM, ÇOK UZAKKEN ANKARA, BOĞAZİÇİ, EGE’YE YERLEŞENİ DE.
ÇOK GÜZEL BİR ZAMAN DİLİMİ VAR GÜZEL DEĞERLENDİRİLMESİ GEREKEN…
LÜTFEN ŞU DÖRT TEMEL UNSURU SIRASIYLA UYGULAYIN VE AKLINIZDAN ÇIKARMAYIN.
– KENDİNİZE GÜVENİN, BAŞARIYA İNANIN
– İSTİKRARLI VE SIKI ÇALIŞIN
– SABREDİN, AZMEDİN; ZARAR VERECEK HIRSTAN UZAK DURUN
– GÜZELİ HEM KENDİNİZE, HEM DE BAŞKALARINA İSTEYİN, DİLEYİN
BİR DAHAKİ YAZIMDA BU SÜREÇTE NASIL ÇALIŞILMASI VE NASIL BİR YOL İZLENMESİ GEREKTİĞİNİ ANLATACAĞIM.
BAŞARILAR DİLERİM.