30 GÜN KALMIŞKEN;
ÖNCE GÜNLÜK BİR SAAT HESABI YAPALIM;
* UYKU= 6-7 SAAT,
* KAHVALTI+YEMEKLER= 1,5 SAAT
* KİŞİSEL TEMİZLİK= 1 SAAT
* DERSHANEYE,KÜTÜPHANEYE GİDİŞ+DÖNÜŞ= 1,5 SAAT
* DİNLENME+HAVA ALMA+AZICIK GEZME= 2 SAAT TOPLAM EDER 13 SAAT; SANA KALDI MI 11 SAAT; 1 SAAT TV+MÜZİK BENDEN OLSUN; KALDI MI 10 SAAT ÇALIŞMA SÜRESİ
(AMA HOCAM, BEN ÇALIŞIYORUM; MESAİ YAPIYORUM, EVLİYİM; ÇOCUKLUYUM… KEŞKE ÖSYM BU DURUMDA OLANLARA EK PUAN VERSE, ÜZÜLSE, ACISA DA FAZLA KONTENJAN AÇSA Dİ Mİ EEE OLMAYACAĞINA GÖRE; SEN DE BİR ZAHMET AZICIK UYKUNDAN, AZICIK GEZMENDEN, AZICIK SOHBET ORTAMINDAN UZAK KALACAKSIN; SEN DE KENDİNE 10 SAAT OLMASA DA BOŞ SAATLER OLUŞTURACAKSIN)
ŞİMDİ GÜNLÜK SORU ÇÖZME PLANI YAPALIM;
* 1. DENEME= 2 SAAT 20 DAKİKA
* DENEME SONRASI MOLA= 20 DAKİKA
* DENEME KONTROL; YANLIŞLARI KONTROL, BOŞLARI TEKRAR ÇÖZME= 30 DAKİKA
* DENEMEDE SIK HATA YAPILAN SORULARIN KONULARINI HAFİF ÇALIŞMA= 1 SAAT
* DENEMEDE SIK HATA YAPILAN SORULARIN KONULARDAN BOL SORU ÇÖZME= 2 SAAT+10 DAKİKA MOLA
* 2. DENEME’NİN SÖZEL YA DA SAYISAL KISMI= 1 SAAT 10 DAKİKA
* DENEME SONRASI MOLA= 10 DAKİKA
* DENEME KONTROL; YANLIŞLARI KONTROL, BOŞLARI TEKRAR ÇÖZME= 20 DAKİKA
* SAYISALCI İSEN 2-3 TEST TÜRKÇE, EACI İSEN 1-2 ÇÖZÜMLÜ GEOMETRİ TESTİ, SÖZELCİ İSEN 2-3 TEST TEMEL KAVRAMLAR, SAYI BASAMAKLARI, SAYI SİSTEMLERİ, RASYONEL SAYILAR TESTİ= 1 SAAT
* ÇÖZÜMLÜ SORU BANKASINDAN 2-3 TEST KONU TEKRARI (HER GÜN 1 KONU)= 1 SAAT
TOPLAM EDER= 10 SAAT
(AMA HOCAM, BEN ÇALIŞIYORUM; MESAİ YAPIYORUM, EVLİYİM; ÇOCUKLUYUM SEN DE 2 DENEME DEĞİL; 1 DENEME ÇÖZERSİN, SEN DE GÜNLÜK EN AZ TOPLAM 250 SORU ÇÖZECEĞİNE, 150 SORU ÇÖZERSİN)
BİR SES DUYDUM ESKİ KAZANANLARDAN: ”ÇOK KASMAYIN; BEN ŞÖYLE KAZANDIM, BÖYLE KAZANDIM, SON 2 AY KALA BAKTIM, 2 KİTAPLA YILI BİTİRDİM GÜNDE 10 SAAT Mİ YAPMAYIN YA 19 YILDIR ÖĞRETMENLİK HAYATIMDA SAYISIZ SINAVA GİRDİM; HİÇ BİRİNE ÇALIŞMADAN ÇOĞUNDAN DERECE YAPTIM. KURSAM BEN KURARDIM BU CÜMLELERİ.
HERKESİN KAPASİTESİ BİR DEĞİL BU BİR, HERKESİN HEDEFİ SENİNKİ GİBİ 260-270 PUANLIK DEĞİL BU İKİ, HERKESİN MADDİ DURUMU SENİNKİ GİBİ ÖZELE YA DA UZAK İLLERE MÜSAİT DEĞİL BU ÜÇ, HERKESİN OKUL PUANI SENİN GİBİ 3,5 ÜSTÜ DEĞİL BU DÖRT, LÜTFEN BU PLATFORMDA AKLINI KENDİNE SAKLA BU BEŞ TÜRKİYE GENELİ DENEMELERDE İLK 50’DE GENELDE 10-15 KİŞİ DERSHANEMDEN ÇIKAR, ANKARA’DAKİ TÜM DERSHANELERİN DENEME SINAVLARININ İLK 10-15’İ BİZDEN ÇIKAR; ÇÜNKÜ SADECE 10-15’İ BU SINAVLARA KATILIYOR. DİĞER DERSHANENİN BİRİNCİSİ BİZİMKİLER GİRİNCE KENDİ DERSHANESİNDE 16. OLMAK DURUMUNDA KALIYOR. İŞİN ÖZÜ 59-1 SAYISAL NETİ YAPAN ADAMA DA BU PROGRAMI SÖYLÜYORUM.
YUKARIDAKİ PROGRAM EVET ÇOK YOĞUN OLABİLİR, KENDİNE GÖRE UYARLARSIN, 6 SAATE DE İNDİREBİLİRSİN, 12 SAATE DE ÇIKARABİLİRSİN. AMA BU 30 GÜNÜ ÇOK İYİ DEĞERLENDİRMEK ZORUNDASIN.
BİR KERE EN BAŞTA
* BU 30 GÜNÜ İYİ DEĞERLENDİRECEĞİM, BENİM BİR HEDEFİM VAR, KENDİME DE GÜVENİM, BAŞARIYA DA İNANCIM VAR DİYECEKSİN; BUNU KALBİNLE DE İKRAR EDECEKSİN.
* KENDİNE 30 GÜNLÜK HEDEF KOYMAK ZOR GELİYORSA 10’AR GÜNLÜK HEDEFLER KOYARAK PLAN-PROGRAM YAPACAKSIN. YA KONULARI HAFTALARA BÖLECEKSİN, YA DA HAFTALIK ŞU KADAR SORU ÇÖZECEĞİM, BU KADAR DENEME BİTİRECEĞİM DİYECEKSİN.
* TELEFONDAN, İNTERNETTEN, SOHBETİN BOL OLDUĞU ARKADAŞ ORTAMLARDAN UZAK DURACAKSIN. KENDİNE SESSİZ VE ÇALIŞMAYA UYGUN BİR ORTAM EDİNECEKSİN.
* KİTAPLARIN, DENEMELERİN, KARALAMA KAĞITLARIN, MASAN, SANDALYEN, KIRTASİYE GEREÇLERİN TAM TAKIM HAZIR OLACAK.
* MORAL-MOTİVASYONU DÜŞÜRECEK DENEMELERİN SANA BİR DERS OLDUĞUNU, ANCAK MOTİVASYONUNA ETKİSİNİN MİNİMUM SEVİYEDE KALMASINI SAĞLAYACAKSIN. DENEMELERDE, TESTLERDE BİR GÜN DÜŞERSİN, BİR GÜN YÜKSELİRSİN AMA MORALİNİ YÜKSEK TUTACAKSIN.
* NE BU İŞ OLDU DİYE REHAVETE DÜŞECEKSİN, NE DE BU İŞ OLMAZ DİYE KARAMSARLIĞA DÜŞECEKSİN.
GERÇEK SINAV ELBETTE DENEMELERDEN FARKLI OLACAKTIR. STRES, KAYGI, HEYECAN, PANİK, KORKU, SÜREYLE MÜCADELE, İŞLEM HATASI DERKEN BİR ÇOK UNSUR SANA SIKINTI VERECEKTİR, BU DA 3 İLE 10 NET CİVARINDA BİR DÜŞÜŞE NEDEN OLACAKTIR. BUNU TÖLERE ETMENİN 2 YOLU VARDIR, BİRİ DENEMELERDE DAHA YÜKSEK NET SEVİYESİNE ULAŞMAK İÇİN SON 30 GÜNÜ İYİ DEĞERLENDİRMEK (YANİ 50-55 NETLERE ULAŞMIŞSAN, SINAVDAKİ 10 NETLİK DÜŞÜŞ BİLE SENİ GERÇEK SINAVDA BAŞARIYA ULAŞTIRABİLİR), DİĞERİ İSE SINAV ANINDA SÜRECİ İYİ YÖNETMEKTİR. ŞU AN BUNA ŞİMDİLİK YAPABİLECEĞİMİZ BİR DURUM YOK. O ZAMAN ÖNÜMÜZDEKİ 30 GÜN ÇOK DEĞERLİ.
BAZEN İNSANLAR HEDEFLERİNDEN SAPABİLİRLER, KENDİLERİNİ DÜŞÜNMEYEBİLİRLER, GELECEK KAYGISI DUYMAYABİLİRLER; BU DURUM SİZLERDE DE OLABİLİR; ARA SIRADA ŞU AÇIDAN BAKIN O ZAMAN; MADEM KENDİNİ, GELECEĞİNİ DÜŞÜNMEYİ BAZEN UNUTUYORSAN;
* ANNELERİMİZ, BABALARIMIZ EN DEĞERLİ VARLIKLARIMIZDIR; ONLARI SEVİNDİRMEK, GURURLANDIRMAK İSTEMEZ MİSİN?
* ÇEVREDE, KONU-KOMŞUDA, AKRABALAR ARASINDA BUNDAN BİR ŞEY OLMAZ, DAHA 2 YILLIK OKUMUŞ, ÜSTÜ YOK DİYENLERE GÜZEL BİR CEVAP VERMEK İSTEMEZ MİSİN?
* BUGÜNE KADAR UFAK-TEFEK BAŞARILAR DIŞINDA BAŞARIMIZ OLMAYAN GEÇMİŞİMİZDEKİ TÜM EKSİLERİ (YIL TEKRARI, TEŞEKKÜRNAMESİZ GEÇEN DÖNEMLER, BİR YERE YERLEŞEMEDİNİZ YAZILI SINAV SONUÇ BELGELERİ…) ARTIYA DÖNÜŞTÜRMEK İSTEMEZ MİSİN?
* BELKİ DE KANSER HASTASI (ALLAH ŞİFA VERSİN) ANNENİ, MUTLU EDEREK ŞİFA OLMAK İSTEMEZ MİSİN?
* BUGÜNE KADAR KIT-KANAAT ORADA BURDA ÇALIŞARAK SANA BİR GELECEK SUNMAYA ÇALIŞAN BABANA GÜZEL BİR HEDİYE VERMEK İSTEMEZ MİSİN?
* İLERİDE ÇOCUĞUNUN, BENİM BABAM MÜHENDİS, MİMAR, BENİM ANNEM ÖĞRETMEN, AVUKAT DEME GURURUNU YAŞATMAK İSTEMEZ MİSİN?
* KISA DÖNEM ASKERLİK YAPMAK İSTEMEZ MİSİN, KIZ İSTEMEYE GİTTİĞİNDE ELİNİN GÜÇLÜ OLMASINI İSTEMEZ MİSİN?
* YARIN KOCANIN HUYLARINA BİR ŞEY OLURSA, KENDİ BAŞINA EKONOMİK ANLAMDA AYAKTA DURMAK İSTEMEZ MİSİN?
ELBETTE OKULLAR OKUNUR, MESLEKLER EDİNİLİR. TABİ Kİ EN ÖNEMLİSİ İNSAN OLMAKTIR. DERLER YA OKUMUŞ AMA ADAM OLAMAMIŞ. DERLER YA HER ŞEY PARA DEĞİL.
BEN DE ŞÖYLE SÖYLÜYORUM; HEM İNSAN OLALIM, HEM KARİYERLİ OLALIM. HEM ADAM OLALIM, HEM İŞLİ-GÜÇLÜ OLALIM. PARAMIZ OLSUN; HAYIRLAR YAPALIM. İŞİMİZ OLSUN; ÜLKEYE GÜZEL HİZMETLERDE BULUNALIM. BİR İNSAN HEM OKUR, SONRA ÇALIŞIR, SONRA İTİBAR KAZANIR, PARA KAZANIR, AYNI ZAMANDA ALLAH KORKUSU YAŞAYAN ADAM GİBİ ADAM BİR İNSAN DA OLABİLİR.
O ZAMAN BENDEN DEMESİ; ŞU 30 GÜNDE BİTİR İŞİ.