AZİZ HOCA DİYOR Kİ;

AZİZ HOCA DİYOR Kİ; DGSCİ ŞÖYLE İYİDİR, DGS BÖYLE GÜZELDİR. EMPATİ YAPIYORUM; ÇOK AZ DERSİ SAYILAN, 1. SINIFTAN BAŞLAYAN ÖĞRENCİ OLUYORUM VE SÖYLENİYORUM: ”YA HOCA BIRAK, ALLAH AŞKINA, 2 SENE ÖYLE OKUDUK, 4 SENE DE BÖYLE OKUYACAĞIZ. HİÇ ANLAMI KALMADI. BUNDAN PARA KAZANIYORSUN YA; BİZİ YAKIYORSUN” 🙂 EVET BAKTIĞI PENCEREYE GÖRE HAKLI.

YAZIP YAZMAMAK ARASINDA KARARSIZ KALDIM. BUGÜN TEKİRDAĞ’A GİDEN BİR OTOBÜSTE, MARDİN’DE BİR KAHVEDE, ARTVİN’DE BİR DERSHANEDE, MUĞLA’DA BİR ÖĞRENCİ EVİNDE, HAKKARİ’DE BİR BAYRAM OTURMASINDA SOHBET DGS OLUNCA ADIM GEÇİYOR, NE KADAR OBJEKTİF OLABİLİRİM Kİ.

ŞÖYLE BAŞLASAM DAHA İYİ; RIZKI VEREN ALLAHTIR. BİR KAPI KAPATIR, BİR KAPI AÇAR. HİKMETİNDEN SUAL OLUNMAZ. DGS BİTER, BAŞKA BİR KAPI AÇILIR; SORUN DEĞİL.

BEN BİR DGS ÖĞRENCİSİYDİM; DGS İLE BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ OKUDUM. YANİ İNTİBAK VE MUAFİYET KISMINI HEM ODTÜ’DE, HEM GAZİ’DE, HEM DE YESEVİ’DE YAŞADIM. YILLARCA DGS’YE DE ÖĞRENCİ HAZIRLADIM. YURDUN ÇIKMAMASI, BURSUN VERİLMEMESİ, MUAFİYETLERİN GEÇ YAPILMASI, AZ DERS SAYILMASI, 1.SINIFTAN BAŞLATILMASI GİBİ BİR ÇOK SIKINTIYI YILLARDIR ÖĞRENCİLERİMDE YAŞIYORUZ.

ÖZELLİKLE SON 2 YIL İÇİNDE ÜNİVERSİTELER DGS İLE GELEN ÖĞRENCİLERİN MUAFİYET UYGULANAN DERSLERİNİ AZALTTI. BU DA ÖĞRENCİLERİN 1.SINIFTAN BAŞLAMASINA NEDEN OLDU. ANCAK TUTAMADIĞINIZ BİR İSTATİSTİK VAR; ÖNCEKİ YILLARDA DA GENEL OLARAK (HER OKULDA-BÖLÜMDE OLMAMAKLA BERABER GENELİNDE) 1. SINIFTAN BAŞLATILIR VE ÜSTTEN 2.SINIFTAN DERS VERDİLER. BÖYLECE 3 YADA 4 SENEDE MEZUN OLUNUYORDU. NADİR OLMAKLA BERABER BAZI BÖLÜM VE ÜNİVERSİTELERDE İSE 2 VEYA 3. SINIFTAN BAŞLATILIYORDU.

GELELİM SON DURUMA GÖRE ( MAKSİMUM 4 SENE OKUMAK) DGS MANTIKLI MI, KAZANILIRSA PİŞMANLIK MI?

– EDİLEN İLK SORUN: ”YAŞ” . SEN 2 SENE OKUDUĞUN İÇİN İSTİYORSUN Kİ 2 SENE DAHA OKUYAYIM MÜHENDİS-ÖĞRETMEN-HUKUKÇU VB. OLAYIM. BU ZATEN MÜMKÜN DEĞİLDİ. 3 SENE OKUYORDUK, PEKİ ŞİMDİ 4 SENE. YANİ SORUN EDİLEN YAŞ+1 ‘DE MEZUN OLUYORUZ. 1 YIL ÇOK ÖNEMLİ TABİ Kİ. O ZAMAN BIRAKIN DGS’Yİ, YGS-LYS İLE HAZIRLANIN. ZATEN HEMEN İLK SENENİZDE KAZANIYORSUNUZ !, BİR DE YGS-LYS İLE KAZANANLARA 2 SENEDE BİTİRME HAKKI VERİYORLAR !. YURT DA KESİN ÇIKIYOR, BURS DA KESİN VERİLİYOR !. (HA BU ARADA YGS-LYS’Yİ KÖTÜLEYİP DGS PRİMİ YAPTIĞIMI DÜŞÜNMEYİN; DERSHANEMİN DİĞER ŞUBESİNDE YGS-LYS KURSUM DA VAR)

– EDİLEN İKİNCİ SORUN: ”MUAFİYET” . ÖNCEKİ SENELERDE MYO’DA GÖRÜLEN HER DERS MUAF EDİLİYORDU!, BÜTÜN SENATO ÜYELERİ NE KADAR DERS SAYSAK DA BU ARKADAŞ HEMEN MEZUN OLSA DİYE DÜŞÜNÜYORLARDI! ŞİMDİ HERŞEY ÇOK DEĞİŞTİ!. SEVGİLİ ARKADAŞLAR SADECE 5-6 DERS DAHA AZ MUAF EDİLİYOR, BİRAZ DA GEÇ MUAFİYET YAPILIYOR; BOŞTAN YERE BİR KAÇ HAFTA FAZLADAN DERSE GİRİYORSUN. TABİ BU DURUMDA O KADAR KÖTÜ Kİ İNSAN OKULU O AN BIRAKMALI! (HA BU ARADA MUAFİYETLER NOKTASINDA HERŞEYE RAZI OLUN, HAKKINIZI ARAMAYIN DA DEMİYORUM)

– EDİLEN ÜÇÜNCÜ SORUN: ”YURT-BURS VE GÖRDÜĞÜMÜZ İLGİSİZLİK” DGS İLE İLK KAZANDIĞIM SENE ODTÜ KAYITLAR İÇİN EVİME ÖZEL ŞÖFOR VE ARABA GÖNDERMİŞTİ; GAZİ İSE ÜNİVERSİTE NİZAMİYESİNE BRANDA ASMIŞTI; HOŞGELDİNİZ; ŞEREF VERDİNİZ DİYE!, 3 YILLIK BURS PEŞİN YATMIŞ, YURTTA HEMEN ÇIKMIŞTI!. ARKADAŞLAR BU SORUNLAR ZATEN HEP VARDI, BUNU GÖZE ALAN ADAMA ZATEN BİZ DGSLİ DİYORUZ. (HA BU ARADA BİZ DGSCİLER ZATEN ÇEKTİĞİMİZ SIKINTILARLA YOĞRULMUŞ ADAMLARIZ)

– EDİLEN DÖRDÜNCÜ SORUN: ”YSG-LYS İLE DAHA KOLAY, BOŞVERİN DGS’Yİ, GİRİN KPSS’YE” 🙂 TABİ Kİ GİRİN. YGS-LYS’YE DE GİRİN, DGS’YE DE GİRİN, KPSS’YE DE GİRİN. DEMİYORLAR Kİ BİR YILDA 3 SINAVA GİRİLMEZ DİYE. YGS-LYS VE KPSS’YE HAZIRLANAN DA DGS’YE AZ BUÇUK HAZIRLANMIŞ OLABİLİYOR.DGS’DE İLLE KURSA GİDİN DE DEMİYORUM. AMA BU SINAVI DEĞERLENDİRİN BE KARDEŞLERİM. BÖLÜM VAR YGS-LYS’DE DÜŞÜK NETLERLE KAZANILIYOR, BÖLÜM VAR; 3 YILINI VERSEN ANCA KAZANILIYOR. KPSS’DE BÖLÜM VAR 70’LE ATANILIYOR, BÖLÜM VAR, 84 YETMİYOR. BUNUN ARAŞTIRMASI ELİNDE, KARARI SENDE. (HA BU ARADA ÜÇÜNÜ VEYA İKİSİNİ AYNI YIL BAŞARAN ÇOK İNSAN TANIYORUM, SENİN BENİM GİBİ İNSAN)

– EDİLEN BEŞİNCİ SORUN: ”KONTENJAN AZLIĞI” YILLAR YILLAR EVVEL DGS O KADAR AZ KONTENJAN VERİYORDU Kİ; MİLLET BU SINAVA GİRMEZDİ, DOLAYISIYLA DA KİMSE BİLMEZDİ. SON ZAMANLARDA BAZI YILLAR HAFİF ARTAR, BAZI YILLARDA HAFİF AZALIR. ORAN ORANTIYI SEVERİM. YGS-LYS’DE SAYISAL BİR A BÖLÜMÜ DİYELİM Kİ 50 KİŞİ ALIYOR, SAYISALDAN GİREN TÜM ÖĞRENCİLER AYNI A BÖLÜMÜ TERCİH EDEBİLİYOR VE SAYISALDAN BURAYI TERCİH EDEBİLECEK BELKİ DE 300.000 KİŞİ VAR. DGS’DE BİR A BÖLÜMÜ 5 KİŞİ ALIYOR AMA O BÖLÜMÜ TERCİH EDEBİLECEK 30.000 KİŞİ YOK. KPSS GİREN SAYISI İLE ATAMA SAYISINA BAKARSANIZ DAHA DA İÇLER ACISI. (HA BU ARADA ÖĞRENCİLERİME DERİM Kİ KONTENJAN 1 KİŞİ BİLE KALSA O SİZİNDİR, NEDEN DERT EDİYORSUNUZ, ÜZÜLECEKSENİZ RAKİBİNİZE ÜZÜLÜN)

GELELİM; DGS’YE; ÇOK ACAYİP BİR SINAVDIR 🙂 SENE BAŞINDA1/2DEN 1 ÇIKARAMAYAN ADAMI SENE SONUNDA İLK 500’E SOKARAK MÜHENDİS EDEN SINAVA DGS DENİYOR. GENÇLİĞİNDE 3-5 SENE DENEMİŞ GELMEMİŞ ADAMA; HUKUK BÖLÜMÜNÜ, HAYATININ 2. BAHARINDA GETİREN SINAVA DGS DENİYOR. SADECE 35 NET SAYISALLA MÜHENDİS, 35 NET SÖZELLE ÖĞRETMEN YAPAN SINAVA DA DGS DENİYOR. 1-2 SENE GEÇ BİTECEKMİŞ, VARSIN OLSUN SADECE MATEMATİK VE TÜRKÇE İLE RAHATÇA KAZANIP, SAVCI, ÖĞRETMEN, MÜHENDİS, MİMAR, FTR UZMANI, İKTİSATÇI OLMAK İSTİYORUM.

AMA EN GÜZELİ; SÜTTEN AĞZI YANMIŞLARIN, PİYASADA EZİLMİŞLERİN, 2.SINIF MEZUN ELEMAN OLARAK GÖRÜLENLERİN, AZ PARAYA ÇOK İŞ YAPTIRILANLARIN KENDİNİ KENDİNE VE ETRAFINA İSPAT MÜCADELESİNİ VE BAŞARISINI YILLARCA GURURLA VE HAYRANLIKLA İZLİYORUM YA, DGS ÇOK YAŞA.

SİZ DE BİR GÜN BİR DGSLİYİ DIŞARIDAN EĞİTİMCİ OLARAK, ABİ OLARAK, YOL GÖSTEREN OLARAK İZLERSENİZ BENİ ANLAYACAKSINIZ. PENCERENİZİN TEK YÖNE BAKMAMASI DİLEĞİYLE ÇALIŞMALARINIZDA BAŞARILAR DİLERİM.