DGS BİR FIRSATTIR; GEÇMİŞE BİR SÜNGERDİR.

DGS BİR FIRSATTIR; GEÇMİŞE BİR SÜNGERDİR.

21 YIL ÖNCE BAŞLAMIŞTIM ÖĞRETMENLİĞE. ÖĞRENCİYDİM, HOCAYDIM. BİR TAHTADAYDIM, BİR SIRADA. İKİ PENCEREDEN DE BAKABİLİYORDUM. TAHTADA KIZDIĞIMDA ÖĞRENCİ MİLLETİ DEĞİL Mİ DİYEMİYORDUM, KENDİM DE ÖĞRENCİYDİM. ÇOK SEVMİŞTİM BU MESLEĞİ, ÖĞRETTİKÇE ÖĞRENİYORDUM, ÖĞRENDİKÇE ÖĞRETİYORDUM. SINIFLARIMDA ÖĞRENCİLERİMLE ÇOK MUTLUYDUM, SANA BAKAN GÖZLERDEKİ IŞILTIYLA ÇOK GURURLUYDUM. ÖĞRET HOCAM, BİZLER HAZIRIZ DİYEN BİR KITA ORDUMLA ÇOK SAVAŞLARA GİRDİK. ŞEHİTTE VERDİK, GAZİ DE. AMA ZAFERE GİDEN YOLDA ÇİLE KUTSALDIR DEDİK HEP. YENİLDİK, YILMADIK. DÜŞTÜK, TEKRAR KALKTIK. AMA HİÇ VAZGEÇMEDİK.

ÖSS-ÖYS, DMS, KPSS, ALES, YGS-LYS DERKEN DGS İLE KARŞILAŞTIM. DİĞERLERİNDEN ÇOK FARKLIYDI. KİMSE BİLMİYORDU. BİLENLER DE ÖNEMSEMİYORDU. BİR ŞEY FARKETMİŞTİM. HAZIRLANANLARI, ÖĞRENCİLERİ ÇOK FARKLIYDI. GÖZLERİNDE ÖNEMSENMEMİŞLİĞİN SİNİKLİĞİ İLE GEÇMİŞE SÜNGER ÇEKME ARZUSUNUN MÜCADELESİNİ GÖRDÜM. SANAYİDEN, ŞANTİYELERDEN, KREŞLERDEN, AVUKAT BÜROLARINDAN, MUHASEBE BÜROLARINDAN VEYA VASIFSIZ OLARAK BULDUKLARI MAĞAZA VE MARKETLERDEKİ İŞLERİNDEN AYRILIP GELMİŞLERDİ. HOCAM OKUYACAĞIM BEN DİYORLARDI HEM DE EN SAMİMİYETLİSİNDEN. KİME DOKUNSAM ACI BİR HİKAYESİ VARDI BAŞARI ÖYKÜSÜNE DÖNMESİ GEREKEN. HEPSİNE KAYITSIZ, ŞARTSIZ İNANDIM. GERÇİ BİR ÖĞRETMENİN BAŞKA BİR ŞANSI OLABİLİRMİYDİ Kİ. ONLARA İNANACAKSIN Kİ ONLAR DA KENDİLERİNE İNANSINLAR. İNANDIM, GÜVENDİM. İNANDILAR, GÜVENDİLER.

PEKİ İŞİM ZOR MUYDU, HİÇ BU KADAR RAHAT, HUZURLU VE EMİN OLMAMIŞTIM ÖĞRETMENLİK HAYATIMDA. GEÇMİŞİNDE PİŞMANLIKLARI OLAN VE HAYATIN ZORLUĞUNU GÖREN BİR DGSLİ İLE ÇALIŞMAK ÇOK AMA ÇOK KOLAY. SEN VERİYORSUN, ONLAR ALIYORLAR. ONLARDA NE BİR LİSELİNİN ÇOCUKLUĞUNU GÖREBİLİRSİN NE DE BİR ALESLİNİN ŞIMARIKLIĞINI. GÖZLERİNDEKİ SAMİMİYETİ GÖRMEK ÇOK ZAMAN ALMAZ. O SANA GÜVENMİŞTİR. O KENDİNE BİR FIRSAT BELKİ DE SON BİR FIRSAT DAHA VERMİŞTİR. BELKİ DE ONUN KURTULUŞUDUR. BELKİ DE ALMAK İSTEDİĞİ KIZIN VİZESİDİR. BELKİ DE YAPACAĞI ASKERLİĞİN KISA OLANIDIR. BELKİ DE İÇİNDEKİ CÜBBE UKTESİNİN KARŞILIĞIDIR. BELKİ DE ETRAFINA, AİLESİNE BIRAKIN GEÇMİŞİ, BENİ ŞİMDİ GÖRÜN DEMENİN HAYKIRIŞIDIR. BELKİ DE ZOR DURUMDA OLAN ANNESİNİ GÖREN BİR KIZIN EKONOMİK ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİDİR. O ZAMAN SEN DE ONA GÜVENECEKSİN; HİSSETTİRECEKSİN. GEÇMİŞİ UNUTTURACAKSIN. ONUN BAŞARANLARDAN FARKI OLMADIĞINI HİSSETTİRECEKSİN. İŞTE HEP BUNUN MÜCADELESİNİ VERDİM. VE ÖĞRETMENLİK HAYATIMDA HİÇ BU KADAR BAŞARILI OLMAMIŞTIM. SANMAYIN, SAKIN SANMAYIN. BENLE ALAKASI YOK. DGSLİ İSTERSE BAŞARIR. SANA SADECE ONU GIPTA İLE İZLEMEK DÜŞER. BEN DE BU AYNI FİLMİ BIKMADAN, USANMADAN SENELERDİR İZLİYORUM.

DGS BİR FIRSATTIR, GEÇMİŞE BİR SÜNGERDİR.

AZİZ HOCA.