DGS mi? KPSS mi?

DGS Mİ KPSS Mİ DİYEN ARKADAŞLARIMA;

BİLDİĞİNİZ ÜZERE 2014 YILINDA ÖNLİSANS VE ORTA ÖĞRETİM MEZUNLARI İÇİN DE KPSS YAPILACAKTIR. BİR ÇOK ARKADAŞIMDAN İKİLEMDE KALMALARI İLE İLGİLİ MESAJLAR VE SORULAR ALDIM VE AÇIKLAMA YAPMA GEREĞİ DUYDUM.

DGS AKADEMİK KARİYERİNİZİN BAŞLANGIÇ NOKTALARINDAN BİRİDİR. ELBETTE İLERİDE MASTER, DOKTORA YAPMANIZ SİZLER İÇİN ÇOK İYİ OLACAKTIR. BELKİ DE ÜLKEMİN ŞARTLARINI, SÜREKLİ AÇILAN ÜNİVERSİTELERİ VE MİLYONLARA ULAŞAN LİSANS MEZUNLARINI, KISITLI VE DEĞERİ DÜŞÜK İSTİHDAM ALANLARINI DÜŞÜNDÜKÇE GEÇMİŞTE LİSE MEZUNLARININ HEMEN İŞE ALINDIĞI YILLARDAN İLERİDE MASTER, DOKTORA ŞART OLMAYA BAŞLAYAN YILLARA DOĞRU HIZLI BİR YOLCULUK YAPIYORUZ.

MASTER VE DOKTORA HATTA DAHA ÜST AKADEMİK TİLTLER İÇİN ŞİMDİLİK ALES ZORUNLU BİR SINAVDIR. ALES’İN DGS İLE ÇOK YAKIN OLDUĞUNU, MANTIK SORULARININ ÖRTÜŞTÜĞÜNÜ, HATTA 2013 DGS İLE ZORLUKLARININ BİLE YARIŞTIĞINI SÖYLEYEBİLİRİZ. BUGÜN SİNDİRİLEREK ÇALIŞILAN DGS’NİN ALESE KESİNLİKLE FAYDASININ VE HATTA KENDİNİ DGS’YE ADAMIŞ BİR EĞİTİMCİ OLARAK DİKKATLİ, PRATİK, HIZLI VE DOĞRU DÜŞÜNEN, MANTIĞINI KULLANABİLEN MESLEK BİREYLERİNİN YETİŞMESİNDE ÖNEMLİ ROL OYNADIĞINI DÜŞÜNDÜĞÜM VE HER SINAVDAN AYRI YERE KOYDUĞUM DGS’NİN MESLEKİ VE KARİYER HAYATIMIZA OLUMLU ETKİSİ OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM.

KPSS’YE GELİNCE ELBETTE GÜNÜMÜZ KOŞULLARINI DEĞERLENDİRDİĞİMİZDE SAĞLAM VE DÜZENLİ BİR İŞ SAHİBİ OLMAK ÇOK ÖNEMLİ. BUGÜN BİR ESNAFA GÖRE ÇOK AZ KAZANAN MEMURLARIN AVANTAJLARI YÜZ KIZARTICI SUÇ İŞLEMEDİĞİ SÜRECE İŞİNDEKİ YERİNİN GARANTİ OLMASI, HAKLARININ ANAYASA İLE KORUNMASI, GELİRİNİN SABİT, DÜZENLİ OLMASI, İŞ YÜKÜNÜN KİŞİ SAYISINA BÖLÜNMESİ VE TEKNOLOJİK GELİŞMELER NETİCESİNDE YORULMADAN MASA BAŞINDA DÜZENLİ ÜCRET ALARAK (İSTİSNALARIN KAİDEYİ BOZACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM) ÇALIŞMASIDIR. AZICIK AŞIM, AĞRISIZ BAŞIM DİYENLERDEN ZİYADE ÖNCE MEMUR OLAYIM; SONRA OKURUM, ÖNCE BİR ATANAYIM; SONRA EK BİR İŞ BULURUM, TORPİL VARKEN GİRİP 60 ALIYIM DİYENLERİN SINAVI OLMUŞTUR KPSS. GİREN SAYISINA BAKTIĞIMIZDA DA ÜLKEMİZDE NE KADAR DEĞER GÖRDÜĞÜNÜ VE SIRF SINAV ÜCRETLERİNİN BİLE ÜLKE EKONOMİSİNE HATIRI SAYILIR BİR KATKIDA BULUNMASI BU SINAVIN İÇİNİN NASIL DOLDURULDUĞUNU GÖSTERMEKTEDİR. BU DOLULUĞUNUN ABARTILDIĞINI DÜŞÜNENLERİNİZ DE VARDIR AMA BURASI ÇOK SEVDİĞİM, KARIŞINA HAYRAN OLDUĞUM ÜLKEM TÜRKİYE.

KAFANIZI AĞRITTIM KUSURA BAKMAYIN; NETİCEYE GELİNCE NEDEN KENDİ İKİLEMİNİZLE BANA SORUYORSUNUZ; BENCE HOCAM BEN İKİSİNİ BİRDEN KALDIRABİLİRMİYİM, İKİSİNE DE ÇALIŞSAM BECEREMEZMİYİM Kİ SORULARINI SORMALISINIZ.

SONUÇTA KPSS-DGS MATEMATİK KONULARI AYNI, SORU TİPLERİ ARASINDA UÇURUM FARK YOK, HELE SON YILLARDA SORULARIN KALİTESİ VE ZORLUĞU DA BİRBİRİNE YAKLAŞTI. KPSS TÜRKÇESİ DGS TÜRKÇESİNİ KAPSAYABİLECEK MÜFREDATA SAHİP, DGS GEOMETRİSİ DE KPSS GEOMETRİSİNE ABİLİK YAPMAKTA, EEE BİR DE KPSS’YE MANTIK KONDURDULAR. DGS İLE KPSS GENEL YETENEK NEREDEYSE CEBİNDE. GERİYE KALDI COĞRAFYA, VATANDAŞLIK VE BELİRLEYİCİ GÜCÜ YÜKSEK TARİH. BUNA DA BİR ZAHMET ÇALIŞIVER, 2000 LİRA DÜZENLİ PARAYI VE SAĞLAM BİR İŞİ DE KİMSE KOLAYLA ELDE EDEMİYOR.

KURS OLARAK DÜŞÜNÜYORSAN KPSS’YE GİTMELİSİN AMAAA DGS’NİN NANKÖR YÖNÜNÜ DE UNUTMA. DGS DENEMELERİ ÇÖZMEYİ İHMAL ETME, DGS MANTIK KONU VE SORULARINA ZAMAN AYIR, MEMUR İKEN DGS İLE ULAŞACAĞIN LİSANSIN KARİYERİNE VE ÜCRETİNE GÜZEL YANSIYACAĞINI AKLINDAN ÇIKARMA.

EVDE ÇALIŞACAKSAN KPSS’YE DAHA FAZLA AĞIRLIK VER, MESELA TARİH ÇALIŞIRKEN SIKILDIYSAN BİR DGS DENEMESİNİN SAYISAL KISMINDAN CEBİR SORULARI ÇÖZ. COĞRAFYA ÇÖZERKEN DALIYORSAN 8-10 DGS MANTIK SORUSU AT ARAYA. 2 KPSS DENEMESİ ÇÖZÜYORSAN 1 ADET DGS DENEMESİ ÇÖZ.

YA HOCAM ONA ÇALIŞ, DİĞERİNE DE BAK İKİSİ DE ELİMDEN GİDERSE ; ”KISMET” KELİMESİ KULLANMA HAKKIMI SAKLI TUTARAK BEN, DİĞER HOCALARIM VE ADMİN ARKADAŞLARIMLA BERABER GRUPLARIMIZDA SİZLERE SÜREKLİ DESTEK OLACAĞIZ, BELKİ DE HADDİMİZE OLMAYARAK UYARI VE YÖNLENDİRMELERDE BULUNACAĞIZ. GEÇEN SENE BAŞINDA SIK TEKRAR ETTİĞİM CÜMLELERİMLE UZUN MESAJIMIN BİTECEĞİNİN MÜJDESİNİ VEREYİM.

İNANMAK= (BAŞARMAK / 2) EŞİTLİĞİNDEKİ İNANMAK KELİMESİNE HAKSIZLIK OLARAK DÜŞÜNÜYORUM. BENCE EŞİTLİK DEĞİL BÜYÜKTÜR İŞARETLİ EŞİTSİZLİK DENKLEMİ OLMASI GEREKİYOR. KENDİNE GÜVENECEKSİN, BAŞARACAĞINA İNANACAKSIN. SIKI, DÜZENLİ VE İSTİKRALI BİR ŞEKİLDE ÇALIŞACAKSIN VE TEVEKKÜL EDECEKSİN. SONRA DA ÇİFTE BAŞARI HİKAYENİ DUVARIMIZDA PAYLAŞACAKSIN. EEE HADİ O ZAMAN…

AZİZ HOCA.