TERCİHLER HAKKINDA KISA KISA SORU-CEVAPLAR (LÜTFEN HEPSİNİ OKUYUN, BİR ÇOK SORUNUZUN CEVABINI BULABİLECEKSİNİZ)
S1- TERCİHLER BAŞLADI MI? BAŞLAMADIYSA NE ZAMAN BAŞLAYACAK? TERCİHLER İNTERNETTEN Mİ YAPILACAK?
C1- HENÜZ BAŞLAMADI.
S2- KAÇ TERCİH HAKKIMIZ VAR? TERCİH HAKKIMIZIN TÜMÜNÜ KULLANMAK ZORUNDA MIYIZ?
C2- 30 TERCİH HAKKIMIZ VAR. ZORUNDA DEĞİLİZ. ANCAK ŞANSIMIZI ARTIRMAK İÇİN TÜM LİSTEYİ DOLDURMAK AVANTAJIMIZA OLACAKTIR.
S3- TERCİHLERDE SIRALAMA NASIL YAPILIR?
C3- ÜST SIRALARDA SANA GELMESİ ÇOK ZOR OLAN (YANİ DAHA YÜKSEK PUANLI-DAHA İYİ SIRALAMALI) BÖLÜMLER, ONUN ALTINA GELMESİ ZOR OLAN, SONRA GELMESİ MUHTEMEL OLANLAR, EN ALTA İSE VAR İSE SANA KESİN GELEBİLECEKLER YAZILIR.
S4- SIRALAMA YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN EN ÖNEMLİ UNSUR NEDİR?
C4- EN ÖNEMLİSİ SENİN İSTEĞİN, SANA UYGUNLUK VE KAZANINCA KESİN KAYIT OLMA DURUMUNDUR, İKİNCİ ÖNEMLİ UNSUR İSE SIRALAMA-PUANLARIN LİSTE SIRALAMASINA UYGUNLUĞUDUR. YANİ İŞİN ÖZETİ TERCİH LİSTELERİ SENİN İSTEĞİNE GÖRE AMA PUAN SIRALAMASINA DİKKAT EDEREK YAPILACAK.
S5- BENİM İSTEĞİM, BANA UYGUNLUK DERKEN?
C5- SANA UYGUN OLAN HEDEF BÖLÜMLER, GİDEBİLECEĞİN İLLER, OKURKEN ZEVK ALACAĞIN VE BAŞARIYLA OKUYUP, İYİ BİR ŞEKİLDE İCRA EDEBİLECEĞİN MESLEKLERİ GETİREBİLECEK BÖLÜM VE ÜNİVERSİTELER SENİN İSTEĞİN OLMALI.
S6- EN ÇOK İSTEDİĞİM A ÜNİVERSİTESİ 255 PUAN AMA İKİNCİ PLANDA İSTEDİĞİM B ÜNİVERSİTESİ 265 PUAN. A ÜNİVERSİTESİNİ B’NİN ÜSTÜNE YAZABİLİR MİYİM?
C6- EVET YAZMAYA YAZABİLİRSİN, ANCAK ÖLÜ TERCİH OLUŞMA İHTİMALİ YÜKSEKTİR. YANİ ÖSYM DEĞERLENDİRMESİNDE 255 PUANINA A ÜNİVERSİTESİ GELECEK OLURSA B’Yİ YAZMANIN ANLAMI OLMUYOR. YOK EĞER ÜSTTEKİ A SANA GELMEZSE B ZATEN GELMEYECEKTİR. YANİ B ÜNİVERSİTESİNİN VARLIĞI-YOKLUĞU FARKETMEYECEKTİR. YANİ KENDİSİ ÖLÜ BİR TERCİH OLACAKTIR.
S7- ÖLÜ TERCİH NE DEMEKTİR, EĞER ÖLÜ TERCİH YAPAR İSEK LİSTEMİZ İPTAL Mİ OLUYOR?
C7- ÖLÜ TERCİH; LİSTENİN ÜST SIRASINDAKİ BİR ÜNİVERSİTENİN PUANI İLE ALTINDAKİ BİR ÜNİVERSİTENİN PUANI ARASINDA OLAN TERS PUAN FARKININ FAZLALIĞINDAN OLUŞUR. YANİ ÜST SIRADAKİ BİR ÜNİVERSİTE 285 PUAN İKEN ALTINDAKİ BİR ÜNİVERSİTENİN 295 PUAN OLMASI GİBİ. (YA DA TERCİH LİSTENDE SIRALAMASI 6000 OLAN BİR ÜNİVERSİTENİN ALTINDAKİ HERHANGİ BİR SIRADA 4000 SIRALAMALI BİR ÜNİVERSİTENİN OLMASINI DA ÖRNEK OLARAK GÖSTEREBİLİRİZ)
S8- HEM İSTEĞİMİZE GÖRE HEM DE PUANA GÖRE TERCİH LİSTESİ KOLAY OLUŞMUYOR. PEKİ BU DURUMDA NE YAPMALIYIZ?
C8- ÖLÜ TERCİH SADECE KENDİSİNİ YOK SAYAR, LİSTENE ZARAR VERMEZ. YANİ 30 DEĞİL DE 29 TERCİH YAPMIŞ GİBİ OLURSUN. ANCAK ZOR DURUMDA KALMIŞ OLURSAN TÜM LİSTE İÇİNDE EN FAZLA 1-2 KERE ÖLÜ TERCİH YAPMAK ZORUNDA KALINABİLİR. AMA SÜREKLİ BÜTÜN LİSTEDE AYNISINI YAPARSAN TERCİHLERİNİN YARISINA YAKINI BOŞA GİTMİŞ DE OLABİLİR.
S9- O ZAMAN BEN HEM PUANA-SIRALAMAYA BAKACAĞIM HEM DE İSTEĞİME VE BANA UYGUNLUĞA DİKKAT EDECEĞİM DEĞİL Mİ?
C9- EVET. LİSTENİ YAPTIĞINDA 7. SIRADAKİ ÜNİVERSİTENİN GELDİĞİNİ FARZET AMA ŞU SORUYU SOR KENDİNE ”ALTTAKİLERDEN BİRİ GELSE DAHA MI MUTLU OLURDUM” EĞER ALTTAKİLERDEN SENİ DAHA MUTLU EDECEK VE SANA DAHA UYGUN OLACAK OLAN VARSA 7.SIRADAKİ İLE YER DEĞİŞTİR. YANİ SIRALAMANI GÖZDEN GEÇİR. BİR YANDAN DA GÖZÜN ÜNİVERSİTELERİN-BÖLÜMLERİN SIRALAMA VE PUANLARINDA OLSUN Kİ SIK SIK ÖLÜ TERCİH YAPMA.
S10 – BİR ÜNİVERSİTENİN GEÇEN SENEKİ TABAN PUANI 260 İSE BU OKULU TERCİH LİSTESİNDE BULUNDURABİLMEK İÇİN BU SENE İLLE 260 VE ÜSTÜ PUAN MI ALMAK ZORUNDA MIYIZ?
C10- KESİNLİKLE HAYIR. 160 BİLE ALSAN TERCİH EDEBİLİRSİN.
S11- PEKİ BİR ÜNİVERSİTE GEÇEN SENE 255 İLE ALMIŞSA BU SENE 195 PUAN İLE O OKULA YERLEŞİLEBİLİR Mİ?
C11- TABİ Kİ YERLEŞİLEBİLİR. HİÇ KİMSE BU ÜNİVERSİTEYİ TERCİH ETMEZSE TABAN PUANI 200 PUANIN DA ALTINA İNEBİLİR.
S12- YANİ DGS’DE TYT-AYT’DEKİ GİBİ TABAN PUANI YOK MU?
C12- EVET YOK. SANA EKLENEN BİR HAM TABAN PUAN VAR AMA BU SENİN BİR ÜNİVERSİTEYİ TERCİH ETME HAKKINA SIKINTI VERMİYOR.
S13- BENİM PUANIM 245, ARKADAŞIMIN 243. A ÜNİVERSİTESİ 2013’TE 250 PUAN. BU SENE TERCİH LİSTEMDE SON SIRAYA A ÜNİVERSİTESİNİ YAZDIM. ARKADAŞIM İSE İLK TERCİHİNE YAZDI. BU ÜNİVERSİTENİN BU SENE PUANI DÜŞERSE ÖNCE BANA MI YOKSA ARKADAŞIMA MI GELİR?
C13- TABİ Kİ ÖNCE SANA GELİR. ÖNEMLİ OLAN PUANIN ÜSTÜNLÜĞÜ YA DA SIRALAMANIN İYİ OLMASIDIR.
S14- LİSTEM İÇİN KAFAMDA A/B/C BÖLÜMLERİ, 1. VE 2. ÖĞRETİM, 10-12 İL VE BİR KAÇ TANE DE ÖZEL OLACAK, NASIL SIRALAMALIYIM?
C14- ÖNCELİKLE HEDEF BÖLÜMÜNÜ VE ALTERNATİFLERİNİ BELİRLEMELİSİN. SONRA GİDEBİLECEĞİN, AİLENİN GÖNDEREBİLECEĞİ, SENİN SOSYO-EKONOMİK DURUMUNA UYABİLECEK İLLER ARASINDA KAFANDA SIRALAMA YAPMALISIN. ÜNİVERSİTELERİN PUAN VE SIRALAMASINI DA GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURMALISIN. LİSTENE GEÇTİĞİNDE İSE ÖNCELİKLE DEVLET ÜNİLERİ YAZILMALIDIR, DEVLETLERİN İÇİNDE İKİLEME DÜŞEBİLİRSİN. X ÜNİVERSİTESİ ÇOK İYİ AMA 4 YIL OLABİLİR AMA Y ÜNİVERSİTESİ DE İSİM OLARAK O KADAR İYİ DEĞİLDİR AMA 2-3 YIL OKUTABİLİR. BU DEĞERLENDİRMEYİ (KIYASLAMAYI) KENDİNE GÖRE İYİ BİR ŞEKİLDE YAPMALISIN. HEM 2.ÖĞRETİM HEM DE 1. ÖĞRETİM YAZACAKSAN MADDİ DURUMUNU VE GİTTİĞİN İLDE GÜNDÜZ HERHANGİ BİR İŞTE ÇALIŞIP ÇALIŞMAMA DURUMUNU GÖZ ÖNÜNE ALARAK TERCİH YAPMALISIN. ÖZELLERİ DEVLETLERİN ALTINA YAZMALISIN. ÖZELLER ARASINDA SIRALAMA YAPILIRKEN ELBETTE ÜNİVERSİTELERİN İSMİ DE ÖNEMLİDİR ANCAK GENEL DURUM İTİBARİYLE %50 BURSLULARI, SONRA %25 BURSLULARI, EN ALTA DA BURSSUZLARI YAZMALISIN. TAM BURSLULAR DURUMA GÖRE ÜST SIRALARDA DEVLETLERİN ARASINDA YER ALABİLİR.
S15- PEKİ ÖZEL BİR T ÜNİVERSİTESİ KENDİSİNİ İLK (3) SIRAYA YAZDIĞIMIZDA EK OLARAK BURS (İNDİRİM) VERMEKTEDİR. AMA DEVLETTE GELEBİLİR, NASIL YAPMALIYIM LİSTEMİ?
C15- DEVLETİN GELME ŞANSINI TERAZİNİN BİR KEFESİNE İLE ÖZELDEKİ MADDİ OLARAK İNDİRİMİN MİKTARINI DİĞER KEFESİNE KOY VE TART. SONRA KARAR VER.
S16- EK KONTENJANLAR NASIL OLUŞUYOR?
C16- İKİ TÜRLÜ OLUŞUR. BİR ÜNİVERSİTE BİR BÖLÜMÜ İÇİN 10 KONTENJAN BELİRLEMİŞSE VE TÜM TÜRKİYE GENELİNDE 8 KİŞİ TERCİH LİSTESİNE O BÖLÜMÜ KOYMUŞSA PUANLARI NE OLURSA OLSUN (HEPSİ KAZANMIŞTIR AMA HEPSİ KAYIT OLMUŞSA) 2 KONTENJAN AÇIĞI OLUR VE EK YERLEŞTİRMELERDEKİ TERCİHLERDE KILAVUZDA 2 KONTENJAN OLARAK GÖZÜKÜR.
YA DA BÖLÜMÜN TÜM 10 KONTENJANI TERCİHLERDE DOLMUŞTUR ANCAK İÇLERİNDEN 3 Ü KAYIT OLMAMIŞSA (Kİ BU KAZANIP KAYIT OLMAYANLARIN BİR SENE SONRA ÖNLİSANS BAŞARI PUANLARI %25 ORANINDA KESİLECEK) EK YERLEŞTİRMELERDEKİ TERCİHLERDE 3 KONTENJAN OLARAK GÖZÜKECEKTİR.
İŞİN ÖZETİ TERCİH EDİLMEME VE(YA) KAYIT OLMAMA SAYISINA GÖRE BELİRLENİR.
NOT: PUANININ 10-15 PUAN ÜSTÜNDE OLAN BÖLÜMLERDEN, ÜNİVERSİTELERDEN BAŞLAYARAK TERCİH LİSTESİNİ OLUŞTURABİLİRSİNİZ. AMA HER İHTİMALE KARŞI DA 10-15 PUAN ALTINA İNEBİLİRSİNİZ DE. ANCAK EN ÖNEMLİSİ LÜTFEN AMA LÜTFEN OKUMAYACAĞINIZ, KAYIT OLMAYACAĞINIZ, DEVAM ETMEYECEĞİNİZ ÜNİVERSİTELERİ YAZMAYIN. KESİNLİKLE YAZMAYIN. ÜNİVERSİTELERİ, BÖLÜMLERİ ARAŞTIRMADAN, KILAVUZU OKUMADAN TERCİH YAPMAYINIZ.

AZİZ HOCA