”Hayırlısı Olsun”
Yeni bir şey aldığımızda, giydiğimizde ya da bir yeri kazandığımızda, bir yere atandığımızda ”hayırlı olsun” cümlesini duyarız değil mi. Ama bir sınav sonrası kötü bir sonuç almışsak bu sefer de ”hayırlısı olsun” cümlesini duyarız.
Birbirine çok benzer iki cümle birbirinden iki harfle ayrılırken; ilkini güzel dilek cümlesi, ikincisini ise teselli cümlesi olarak kullanıyoruz.
İlkini duymak kim istemez ki, peki ya ikincisi…
Sonuçlar açıklandığında kimimiz ”Hayırlı Olsun” cümleleriyle mutlu olurken, kimimiz ise ”Hayırlısı Olsun” cümlesine belki de kayıtsız kalacağız.
”Hayırlı Olsuncuları” şimdiden tebrik ediyorum, okulları şimdiden hayırlı olsun.
Benim diyeceklerim ”Hayırlısı Olsun” duyacaklara…
Rabbim herşeyin hayırlısını versin diyerek başlayayım.
Kötü geçen bir sınav sonrası farkettiyseniz yine güneş doğudan doğdu, batıdan battı. Yine anamızın kuzusu, babamızın aslanıyız. Hayat yine devam etti. ”Ama hocam öyle demeyin; çok emek verdim, çok çalıştım; son şansımdı; ben yıkıldım” diyenleri duyuyor gibiyim sanki
Ben sana esas yıkılanlardan bahsedeyim istersen; şu an annesi yoğun bakımda olan bir genç kadar yıkılmadın sanırım; ya da gencecik oğlunu şehit veren bir anne kadar yıkılmadın. Evine zor ekmek götüren bir babanın okula gidecek çocuğuna ayakkabı alamadığı, bir yerlerde çocukların aç yattığı, kadınların çocuklarının önünde öldürüldüğü dünyada yıkılmak bize düşmez. Rabbim aşılmayacak dert vermesin.
Önce aldığın her nefese şükür diyip; yeniden başla çalışmaya. Bu sınavın sana katacaklarını düşünerek yeniden hem de bu seneden daha sıkı başla çalışmaya. Artık tecrübeli bir öğrencisin; geçtiğimiz seneden dersler çıkararak çalış. Neyi eksik yaptın, neyi yanlış yaptın artık biliyorsun. Vereceğin her çaba kendin için, geleceğin için. Vazgeçme hayallerinden, hedeflerinden.
‘Vardır bunda da bir hayır’ de ve emeğini geleceğinden esirgeme be kardeşim. İnan başaranların senden bir farkı yok. Çeyrek asıra yakındır eğitim-öğretimin içindeyim; çok gördüm örneklerini; lütfen dinle beni; sen bu sene başaracaksın kardeşim.
Bugün sana hayırlısı olsun diyecekler seneye hayırlı olsun diyecekler; buraya yazıyorum kardeşim.
Hadi yolun açık ve hayırlı olsun.
AZİZ HOCA