KİMDİR BU DGSCİLER?
ŞU 2 YILLIKLARIN GİRDİĞİ SINAV DEĞİL Mİ; HANİ LİSANSA TAMAMLADIKLARI… ÇOK KOLAYMIŞ SORULAR; Bİ TÜRKÇE Bİ MATEMATİK SORUYORLAMIŞ.
SINAVI KAZANAMAYANLARIN BİR TERCİHİYDİ SINAVSIZ GEÇİŞLE MESLEK YÜKSEKLER. BELKİ AKILLARINDA YOKTU BU DGS; HATTA BELKİ DE BİLMİYORLARDI.
SONRA BİR YERLERDEN DUYUP; NEDEN OLMASIN DEDİKLERİ YENİ BİR SEÇENEKTİ; YA DA BİR LİSANS OKUMAK ADINA SON ÇAREYDİ.
BAKTILAR Kİ PİYASADA NE BİR KİTAP NE DE BİR DERSHANE VARDI. GERÇİ ÇOK KOLAYDI BU SINAV Dİ Mİ!
SINAVI DA KİMSE BİLMİYORDU; EEE ÇOK DA GİREN YOKTU. GİRDİLER; KAZANDILAR. GİRDİLER; YERLEŞTİLER.
ARTIK DİLDEN DİLE GEZEN, AĞIZDAN AĞIZA DOLAŞAN BU SINAV ANLI ŞANLI DİKEY GEÇİŞ SINAVI OLUVERDİ.
NASIL BAŞLAMIŞTI; ÖNCE MESLEK YÜKSEĞE SINAVSIZ GEÇİŞ KALDIRILDI. NASIL OLSA SINAVI KAZANAMAZSAM GEÇİVERİRİM BÖLÜMÜMÜN 2 YILLIĞA DEMEK TARİHE KARIŞTI. İŞ GÜÇ İÇİN LİSANSIN BİLE ÖNEMSİZ KALMAYA BAŞLADIĞI TARİHLERDE ÖNLİSANSIN PABUCU DA PAHALI OLMAYA BAŞLAMIŞTI. EEE KPSS’YE DE MÜLAKAT GELMİŞTİ; SINAVI GEÇSEN NE OLACAK Kİ; MÜLAKATTA ELENİRİZ GERÇEĞİ İLE YÜZLEŞMELER KAPIDAYDI.
ONDAN DUYDULAR; BUNDAN İŞİTTİLER. DERKEN DGS’YE GİREN SAYISI İYİDEN İYİYE ARTMAYA BAŞLAMIŞTI.
ÖNCELERİ KPSS’NİN YAYINLARININ KAPAĞININ DEĞİŞİP DGS’YE DÖNDÜRÜLDÜĞÜ ALAKASIZ KİTAPLARDAN BİRDEN HER YAYINEVİ DGS KAYNAĞI ÇIKARMAYA BAŞLADI; EEE ARZ TALEP MESELESİ.
YİNE ÖNCELERİ DERSHANELERDE KURSLARDA ELEKTRİK VE SU PARASI ÇIKSIN DİYE ALELADE AÇILAN DGS KURS GRUPLARI YERİNİ KOCAMAN KOCAMAN ASILAN DGS LEVHALARINA BIRAKMIŞTI.
ÖMRÜNDE DGS’Yİ BİLMEYEN, SORU TİPLERİNE VE MÜFREDATINA HAKİM OLMAYAN KPSSCİ, ÖSSCİ HOCALAR BİR BAKTIK YILLARIN DGSCİSİ OLUVERDİ.
SONRA BİRDEN DEDİLER Kİ AÇIKÖĞRETİM LİSANS TAMAMLAMALARI DA DGS İLE YAPILACAK. 150-200BİN İNSANIN GİRDİĞİ BU SINAV 350KÜSÜR BİN KİŞİYE SINAV SALONLARINDA 2,5 SAAT İSTİHDAM SAĞLADI!
HAA SAYICA BU KADAR ÇOKLUK ALDATMASIN; 100BİNE YAKIN KİŞİ DE 0 ÇEKTİ. BU DA ALDATMASIN; BU KADAR DA BİLGİSİZ DEĞİLİZ; AMA DİKKATSİSİZ; AMA OKUMAYI SEVMİYORUZ, ARAŞTIRMAYI SEVMİYORUZ; VE NE YAZIK Kİ GİRDİĞİMİZ SINAVIN KURALLARINI ÖNCEDEN BİLMİYORUZ. SADECE ADAYLARA DA YÜKLENMEYELİM; SINAVA SAYILI GÜNLER KALA ALINAN VE TAM ANLAMIYLA DUYRULMAYAN 0,5 NET KARARI VE GÖZETMENLERE DE AKTARILMASI İÇİN BİLGİ NOTU VERİLMEMESİ DE AYRI BİR SIKINTI.
SESSİZ SEDASIZ GİRDİĞİMİZ BU SINAVIN BİR ÇOK KISMI YAZILI-GÖRSEL MEDYADA, SOSYAL PLATFORMLARDA KONUŞULUR OLDU. ARTIK KAPININ ÖNÜNDE OTURAN TEYZELER, KAHVEDEKİ AMCALAR, KIZ İSTEME KAHVELERİNİ YUDUMLAYAN DÜNÜRLER, ÖNCEDEN BİLGİSİ OLMAYAN DERSHANE KAYIT SEKRETERLERİ DE DGS’Yİ BİLİR KONUŞUR OLDU.
EEE HOCAM ARTIK SADETE GELELİM. DERİM Kİ MADEM BU SINAV BU KADAR KONUŞULUR OLDU. SORULARI DEĞİŞTİ; SÜRESİ DEĞİŞTİ; TİPİ DEĞİŞTİ, ÖNEMİ ARTTI, GETİRİSİ ARTTI. HANİ Bİ ARA BİR TÜRKÇE BİR MATEMATİKTİ YA; SORULARI KOLAYDI YA. ARTIK ÖYLE DEĞİL.
O ZAMAN BİZ DE ÖYLE! OLMAYALIM. PEKİ NASIL OLALIM…
ÇOK YAKINDA 2. YAZIMDA…
AZİZ HOCA