NEREDE KALMIŞTIK !
HİÇ UNUTAMAM; YIL 1997, TAZE BİR ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ İKEN BİRKAÇ ARKADAŞIMA MATEMATİK ANLATIRKEN KEŞFEDİLMİŞTİM, DERSHANE SAHİBİ BİR AMCA TARAFINDAN.
ASLINDA MEMUR DA OLMUŞTUM, ZATEN MÜHENDİS DE ÇIKACAKTIM. BÜYÜK BİR ASKERİ ÜSTE ÇALIŞIYORDUM; BEN KALK DEMEDEN KALKMIYOR, İN DEMEDEN İNMİYORDU C-130, C-160 ASKERİ KARGO UÇAKLARI.
ÖYLE ZENGİN DE BÜYÜMEDİK; KÜLAHLA ZEYTİN ALABİLEN, POMPALI BADANA MAKİNESİ İLE EK İŞ YAPMAK ZORUNDA KALAN MEMUR BİR BABANIN OĞLUYDUM.
TANSU ÇİLLER HANIM VE RAHMETLİ ERBAKAN HOCANIN ZAMLARIYLA HATIRI SAYILIR BİR MAAŞ DA ALIYORDUM. ŞÜKÜR YETİYORDU YETMESİNE AMA BİR ŞEYLER HEP NOKSANDI.
BELKİ DE BANA GÖRE DEĞİLDİ; SABAH AYNI SAATTE İŞE GİT, AKŞAM AYNI SAATTE EVE DÖN. İŞ TANIMINA UYGUN İŞLERİN NE FAZLASINI, NE EKSİĞİNİ YAP VE 15’İNDE PAMUKBANK’DAN MAAŞINI AL. SANKİ ÜRETMİYOR SADECE TÜKETİYORDUM.
VE BİR GÜN KARA TAHTALARIN KARŞISINDAN YANINA GEÇMİŞTİM ELİMDE TEBEŞİRLE. COĞRAFYA DERSİ BOŞ GEÇEN BİR SINIFA MATEMATİK SORULARI ÇÖZEREK OYALAMAK ZORUNDA BIRAKILAN GENCECİK BİR STAJYER ÖĞRETMEN OLARAK İLK DEFA SINIFTAYDIM. GENEL MÜDÜRÜMÜN, ÜS KOMUTANIMIN KARŞISINDA BİLE BÖYLE HEYECANLANMAMIŞTIM. HİÇ BİR MEMUR ARKADAŞIM, ÖĞRENCİLERİM KADAR BÖYLE GÜZEL BAKMAMIŞTI BANA.
TEK TEK HEPSİYLE TANIŞTIM, DERSLERİN BİTİMİNDE OTURALIM DERTLEŞELİM DİYE DE SÖZLEŞTİK. HADİ DERSE GEÇELİM DEDİM, NASIL BİR ÖZGÜVENSE
DEMEZ OLAYDIM; MATEMATİKTEN SORU ÇÖZECEKTİM; YANİ BEN ÖYLE BİLİYORDUM; ÖYLE DENMİŞTİ BANA.
BİRİSİ SÖZ İSTEDİ, HOCAM HAFTALARDIR COĞRAFYA DERSİMİZ BOŞ GEÇTİ; SÖYLÜYORUZ SÖYLÜYORUZ BİR HOCA GELMEDİ; SİZİN GELDİĞİNİZ İYİ OLDU DEYİNCE GÖZLERİM BÜYÜDÜ, HEYECANIMA KORKU EKLENDİ.AMA BEN MATEMATİK DERSİ İÇİN GİRMİŞTİM; ÖĞRENCİLERİN HABERİ YOKTU.
ZATEN HAFTALARDIR COĞRAFYA DERSİ GÖRMEYEN BİR SINIFIN FERTLERİNİN ÜZÜNTÜLERİNİN SEVİNCE DÖNÜŞMESİNE ORTAK MI OLACAKTIM YOKSA MATEMATİKÇİYİM BEN DİYİP BİR HAYAL KIRIKLIĞI DA BEN Mİ YARATACAKTIM. İÇİMDEN BİR SESE ENGEL OLAMADIM, O SORUYU BEN SORMAMIŞTIM; BUNA EMİNDİM. ÖZGÜVEN DERSİ OLARAK OKUTULACAK CİNSTEN BİR SORU ”COĞRAFYA’DA NEREDE KALDINIZ?”
ÖNCE KALDIKLARI YERE BAKIP BİR DERS İDARE EDECEK BİR TENEFFÜSLÜK, COĞRAFYA HOCASI GELENE KADAR ÇOK ÇALIŞIP KALDIKLARI YERDEN DEVAM EDEBİLECEĞİM BİR HAFTA KADAR SÜREM VARDI.
SORUMA ALDIĞIM CEVAP BELKİ BUGÜNLERE GELMEME SEBEP OLDU, RABBİMİN BÜYÜK BİR YARDIMI OLARAK GÖRDÜĞÜM O İLK DERSİMİN SON DAKİKALARINI UNUTAMIYORUM. 22 YIL AŞKLA YAPTIĞIM MESLEĞİMİN DÖNÜM NOKTASI O CEVAP OLMUŞTU. ”HOCAM, AYRILAN DURSUN HOCAMIZ İKLİM ELEMANLARI KONUSUNDA KALMIŞTI”
SEVİNÇTEN GÖZLERİM DOLDU, ZOR TUTUYORDUM MUTLULUK GÖZYAŞLARIMI, HEYECANIM, KORKUM BİTİVERMİŞTİ. ANCAK BU KADAR OLABİLİRDİ; BEN BİR İKLİMBİLİMCİYDİM, METEOROLOJİSTTİM. KARGO GELECEK OLSA ADRESİMİZİ TROPOSFER YAZACAK KADAR ATMOSFERDE YAŞIYORDUK. TAHMİN EDEBİLDİĞİMİZ SAĞANAK YAĞMUR BİZİ ISLATMAZKEN, TAHMİN EDEMEDİĞİMİZ BİR DAMLA YAĞMUR BİZİ SIRIKSIKLAM EDER DİYEN BİR TABELANIN ALTINDA ATMOSFERLE DANS EDERDİK.
ARKADAŞLAR DİYE SESLENDİM; TENEFFÜSTEN DÖNERKEN KANTİNDEN BANA YARISINA KADAR SU DOLU OLAN BİR SÜRAHİ, BOŞ BİR SU BARDAĞI VE ÇAY BARDAĞI GETİRİN, ŞU NİSBİ,MUTLAK VE MAKSİMUM NEM OLAYINI HALLEDELİM. HAFTAYA DA SİZLERE TERMOMETRE, BAROMETRE, HİGROGRAF VE PLÜVİYOGRAF GETİRECEĞİM DERKEN BİR BAKTIM YILI TAMAMLAMIŞIM.
PEKİ HOCAM BUNU BİZE NİYE ANLATTINIZ SORULARINIZI DUYAR GİBİ OLDUM. BEN MUTLU OLDUĞUM, ÜRETTİĞİM VE BUNDAN BÜYÜK ZEVK ALDIĞIM, BAŞARABİLDİĞİM BİR MESLEĞİ KEŞFETTİM.
BELKİ DE BİR ÇOĞUMUZ SEVMEDİĞİMİZ VEYA BİZLERE UYMAYAN MESLEKLERDE ÇALIŞIYORUZ. BEN BU DEĞİLİM, ÇOK DAHA İYİSİNİ YAPARIM, ÜLKEME, DEVLETİME VE İNSANLIĞA DAHA DA FAYDALI OLABİLİRİM DİYORUZ. YA DA MESLEĞİNDE BİZDEN DAHA İYİ OLMAYAN İNSANLARIN İMKANLARINA İMRENİYORUZ, ÇALIŞTIĞIMIZ ORTAMLARIN ŞARTLARINI BEĞENMİYORUZ, DAHA İYİSİNİ HAKETTİĞİMİZİ DÜŞÜNÜYORUZ. ÖYLE DEĞİL Mİ?
PEKİ BU DGS DENEN SINAV BAZI ŞEYLERİ DEĞİŞTİRİR Mİ? BİZE İKİNCİ BİR BAHARI YAŞATIR MI?
BU SORULARIN CEVABINI DA İSTERSENİZ BAŞKA BİR YAZIMDA YAKIN ZAMANDA PAYLAŞAYIM
HAA BİR DE ARTIK YANINIZDAYIM, BERABER HAZIRLANALIM ŞU SINAVA; BİLİN İSTERİM AZİZ HOCA GERİ DÖNDÜ
BAŞARILAR DİLERİM.
AZİZ HOCA