SİZE BİR ŞEY İTİRAF EDEYİM

SİZE BİR ŞEY İTİRAF EDEYİM;

18 YILDIR TÜM SINAVLARIN MATEMATİK DERSİNİ ANLATTIM. EN İLGİNÇ SORULARA, EN SORULMAMASI GEREKEN SORULARA HEP DGS’DE KARŞILAŞTIM. İÇİM GÜLDÜ, DIŞIM SABRETTİ. AMA DAHA ÖNEMLİSİ O SORULARI SORANLAR ŞİMDİ DGS İLE MÜHENDİS, DGS İLE AVUKAT. DEMEM ODUR Kİ BU İŞ OLMAZ DEMEYİN; ÇOK ZOR BİR SENE OLUR 30 NETLE MÜHENDİS OLURSUN, ÇOK KOLAY BİR SENE OLUR ZATEN YAPAR AVUKAT OLURSUN.

ŞİMDİLERDE BAZEN ÖĞRENCİLERİME TAKILIYORUM. ”ŞU SORDUĞUN SORUYA BAK KIZIM; O DEĞİL DE SEN SENE SONUNDA CÜBBE TAKACAKSIN YA; O HUKUK FAKÜLTESİNE ACIYORUM”. YA DA MÜHENDİSLİK KAZANIP TEBRİĞE GELEN BİR ÖĞRENCİME ”KOÇUM KASIM AYINDA RASYONEL SAYILARDA DÖRT İŞLEM SORUYORDUN; ŞİMDİ MÜHENDİS ADAYISIN, VAY İNŞAAT SEKTÖRÜNE” DİYORUM 🙂

NELERLE NELERLE KARŞILAŞTIM. SONRA ADIMIZ ”ELİNİ DEĞDİĞİ KAZANAN HOCA” OLDU. BENİM ŞU HOCADAN, BU HOCADAN FARKIM YOK. TAHTADA AYNI ŞEYLERİ ANLATIYORUZ. BELKİ DE ŞUNU FARKETTİM; BU DGS ÇOK DA ZOR DEĞİL; YETER Kİ MYO ÖĞRENCİSİNİ PSİKOLOJİK OLARAK BU SINAVA HAZIRLA. YAPILMAYACAK SORULAR DEĞİL, ANLAŞILMAYACAK KONULAR DEĞİL. DÜŞÜNSENE  MATEMATİK KONULARINI İLKOKUL 3, TÜRKÇE KONULARINI İLKOKUL 2’DEN BERİ GÖRÜYORUZ. PEKİ NEDEN KAZANAMIYORUZ?

– SABRIMIZ YOK; 15 SENEDE ÖĞRENEMEDİĞİMİZ MATEMATİK KONULARINI İLK 3 AYDA ÖĞRENMEK İSTİYORUZ. HEMEN NETLERİMİZ ARTSIN İSTİYORUZ. HEMEN HER SORUYU ÇÖZMEK İSTİYORUZ.

– İSTİKRARIMIZ YOK; BİR GÜN HEVESLİYİZ, 3-5 SAAT ÇALIŞIYORUZ. ERTESİ GÜN İSTEK YOK. BİR HAFTA 600-700 SORU ÇÖZÜYORUZ, DİĞER HAFTA 100 BİLE YOK..

– DÜZENİMİZ, ORTAMIMIZ YOK; ÇALIŞMAYA ZAMAN AYIRMIYORUZ, ÇALIŞMA ORTAMINI DÜZENİ BOZACAK NESNELERDEN İZOLE EDEMİYORUZ. ARKADAŞ ORTAMINDAN, FACEDEN, NETTEN VE TELEFONDAN UZAK KALAMIYORUZ.

– HAYALLERİMİZ, HEDEFLERİMİZ YOK; ARTIK NE OLURSA DİYE SINAVA HAZIRLANIYORUZ. ÖZEL DE OLUR DİYORUZ. KAZANSAM NE OLACAK Kİ BU ÜLKEDE YİNE İŞ YOK DİYORUZ.

– ÖZGÜVENİMİZ YOK, BAŞARIYA İNANCIMIZ YOK; YİNE HÜSRAN OLACAK, YİNE BAŞARAMAYACAĞIZ DEYİP İŞE BAŞLIYORUZ. İLK BAŞARISIZLIKTA ÇALIŞMAYI BIRAKIYORUZ. SIK SIK ÜMİTSİZLİĞE DÜŞÜYORUZ.

KİMSE KİMSEYİ KANDIRMASIN, SİZ BU SINAVI KESİNLİKLE BAŞARIRSINIZ; YAPAMAYACAĞINIZ, ALTINDAN KALKAMAYACAĞINIZ BİR SINAV DEĞİL BU. KAZANANLARI GÖRÜYORUM, KAZANANLARI DUYUYORUM. SONRA SİZE DÖNÜP BAKIYORUM VE FARK GÖREMİYORUM.

DERSHANEMDE DE SÖYLÜYORUM, BURADA DA SÖYLEYEYİM. KENDİNE GÜVENMEYENLER, BAŞARACAĞINA İNANCI OLMAYANLAR VE İLK SIKINTIDA ÜMİTSİZLİĞE DÜŞENLER ARAMIZDAN ÇIKSIN. ZORU SEVENLERLE, İNANMIŞLARLA, HEDEFE KİTLENMİŞLERLE YOLA DEVAM ETMEK İSTİYORUM.
ARAMIZDAN AYRILMAK İSTEMİYORSAN. HADİ BİSMİLLAH DE AŞKLA BAŞLA, HEYECANLA DEVAM ET, GÜZEL BİR SONLA KARŞIMIZA ÇIK!

AZİZ HOCA