SON 3 HAFTAYA GİRERKEN;
GEOMETRİ DERSİNE NASIL ÇALIŞMALIYIZ;
GEOMETRİ KONULARI
*****************
TEMEL KAVRAMLAR VE AÇILAR
ÜÇGENDE AÇILAR
ÜÇGENDE YARDIMCI ELEMANLAR
ÜÇGENDE BENZERLİK
ÜÇGENDE ALAN
ÇOKGENLER
DÖRTGENDE UZUNLUK
DÖRTGENDE ALAN
ÇEMBERDE AÇI
ÇEMBERDE UZUNLUK
DAİRE
PRİZMALAR
PİRAMİTLER
NOKTANIN ANALİTİĞİ
DOGRUNUN ANALİTİGİ
GEOMETRİ DERSİ TEOREM, FORMÜL VE ÖZEL DENKLEMLERDEN OLUŞUR. ANCAK SAYDIKLARIMA NE KADAR VAKIF OLUNSA DA BAŞARILI OLUNAMAYABİLİR. HATTA TEOREM VE DENKLEMLER BİR KAĞIDA YAZILI OLUP, SORU ÇÖZERKEN YANI BAŞINIZDA BİLE OLSA YİNE DE GEREKLİ NET ARTIŞI SAĞLANAMAYABİLİR.
8-9 SORUNUN ÇIKTIĞI GEOMETRİ ASLINDA BELİRLEYİCİ BİR DERSTİR. TÜRKİYE NET ORTALAMASI BİR HAYLİ DÜŞÜKTÜR. BUNUN NEDENLERİ;
– EŞİT AĞIRLIKCI VE SÖZELCİLERİN (ÖNCE SÖZELDEN BAŞLAMALARI NEDENİYLE) SÜRE YETİŞMEDİĞİNDEN GEOMETRİ SORULARINI OKUYAMAMALARI
– YAPARSAM KESİN YANLIŞ OLUR KORKUSUYLA BOŞ BIRAKILMASI
– GEOMETRİ YAPMASAM DA NETLERİM YETERLİ OLACAK DÜŞÜNCESİ
– DENEMELERDEN KALAN KÖTÜ TECRÜBELER
– GEOMETRİ EĞİTİMİNİN YETERLİ SEVİYEDE VERİLEMEMESİ, ÖĞRENCİNİN DE GEOMETRİYE BAKIŞ AÇISI
EVET ZOR BİR GEOMETRİ SORUSU İLE TEMEL KAVRAM İŞLEM SORUSU AYNI PUANDIR. ANCAK BU SINAV HER ZAMAN SÖYLEDİĞİM GİBİ REKABET SINAVIDIR. 60 NETLE ŞU BÖLÜMÜ, BU ÜNİVERSİTEYİ KESİN KAZANIRSIN DİYE BİR DURUM YOKTUR. BİR ÖNCEKİ SENEYE GÖRE TALEBİ ARTAN Bİ BÖLÜMÜN, BELKİ DE KONENJANIN DA DÜŞMESİYLE 65 NETTEN DAHA FAZLAYA İHTİYAÇ DUYULABİLİR. BU NEDENLE SEN TEMEL KAVRAM İŞLE SORUSUNU ZATEN YAPACAKSIN, ÇÜNKÜ RAKİPLERİN DE YAPIYOR, SEN ONA FARKI ZOR VEYA VASAT ÜSTÜ BİR SORUYLA ATACAKSIN.
AYRICA GEOMETRİ SORULAR GÖRÜNDÜĞÜ GİBİ ZOR DA DEĞİLDİR. TYT’DEKİLERE GÖRE DAHA BASİT OLAN GEOMETRİ SORULARI ÇÖZÜLMESİ ZOR OLMAYAN, BELKİ UFACIK BİR DİKMEYLE, YA DA EK BİR ÇİZGİYLE ÇÖZÜLEBİLECEK TÜRDENDİR. ELBETTE 1-2 ZOR SORUSU VARDIR ANCAK KALEM OYNATAMAYCAĞINIZI DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ, HATTA OKUMAYA TENEZZÜL ETMEDİĞİNİZ GEOMETRİ SORULARI ÜZERİNE GİDİLDİKÇE ÇÖZÜLECEK, ÇÖZÜLDÜKÇE BÜYÜK HAZ VERECEK VE NETİCEDE ZOR OLMADIĞINI FARKEDECEKSİNİZ. NETLERİNİZ ARTTIKÇA DA DAHA DA FAZLA ÇÖZMEK İSTEYECEKSİNİZ.
SON 3 HAFTANIN İLK HAFTASINDA TEOREMLER, DENKLEMLER, FORMÜLLERİ BİR KAĞIDA YAZIN. HER KONUDAN EN AZ 3-4 ÇÖZÜMLÜ TEST AÇIP, ÖNCE KENDİNİZ ELİNİZDEKİ KAĞIDA BAKIP ÇÖZMEYİ DENEYİN, SONRA ÇÖZÜMLERİ İNCELEYİN. İLK HAFTA BU ŞEKİLDE GÜNDE EN AZ 40-50 SORU ÇÖZÜN. İLK HAFTA BÖYLECE 250-300 SORU ÇÖZMÜŞ OLURSUNUZ. SONRAKİ 2 HAFTA 1-2 ÇÖZÜMLÜ TEST, 4-5 NORMAL TEST ÇÖZMEDEN GÜNÜ BİTİRMEYİN. SINAVA KADAR ÇÖZÜLECEK 800-1000 SORU GEOMETRİ SORUNUNUZU %70-80 HALLETMİŞ OLUR.
GEOMETRİNİN İLACI BOL BOL SORU ÇÖZMEKTİR. ÇÜNKÜ GEOMETRİ TEOREM BİLME İŞİ DEĞİL, AÇI ORTAYI GÖRME İŞİDİR. FORMÜL EZBERLEME İŞİ DEĞİL, MERKEZ AÇIYI FARKETME İŞİDİR. BU GÖRME, FARKETME YETİSİ ANCAK ÇOK SORU ÇÖZME İLE KAZANILIR.
GEOMETRİ EKSİĞİ BULUNAN ARKADAŞLAR TYT TEMEL GEOMETRİ, BASİT GEOMETRİ KİTAPLARIYLA VEYA TASARI KOLAY GEOMETRİ KİTABIYLA DA ÇALIŞABİLİRLER.
— İNTERNET SİTELERİNDEN VEYA VİDEOLU ANLATIMLI SİTELERDEN YARARLANABİLİRSİNİZ. ANCAK DEDİĞİM GİBİ GEOMETRİDE KONU ÇALIŞMA SÜRESİNİ KISA, SORU ÇÖZME KISMINI UZUN TUTUN.
— KÖKLÜ, ÜSLÜ SAYILAR, 1. VE 2. DERECE DENKLEMLERDE EKSİĞİNİZ VARSA GİDERİN.
— FARKLI KAYNAKLARDAN ÇÖZÜN Kİ FARKLI SORU TİPLERİ GÖRÜN.
— KONULARI BİR BAŞTAN, BİR SONDAN ÇALIŞMAYIN. ÇÜNKÜ GEOMETRİ DE KONULARIN SIRASI VARDIR. BİR KONU DİĞER KONUNUN TEMELİDİR.
— SON 5 YILIN ÇIKMIŞ SORULARINI (DGS-ALES) MUHAKKAK ÇÖZÜN.
— DENEMEDEN ÇIKINCA GEOMETRİ SORULARINI KONTROL EDİN, ÇÖZEMEDİKLERİNİZİ VEYA YAVAŞ ÇÖZDÜKLERİNİZİ TEKRAR ÇÖZÜN.
— SORULARIN ÜZERİNİ KARALAYIN, SİLİN, TEKRAR KARALAYIN, SİLİN. SORUDA LÜTFEN KALEM OYNATIN. BİR ÇİZGİYİ, AÇIYI, BENZERLİĞİ KESİN FARKEDECEKSİNİZDİR.
— SORUDAKİ VERİLEN EŞİTLİK, PARALELLİK, KENAR UZUNLUĞU VB. VERİLERİ SORUNUN ÜSTÜNE YERLEŞTİRİN. HER VERİ MUHAKKAK LAZIM OLACAKTIR. NE EKSİK VERİRLER, NE FAZLA VERİRLER.
— ŞEKLE BAKIP KENAR ORANTILARIYLA DİREK CEVAP BUDUR, YA BU OLABİLİR DEMEYİN. ARTIK ÖSYM GEOMETRİ SORULARINDAKİ KENAR ORANTILARINI KALDIRDI.
— ARTIK BU SAATTEN ÇALIŞSAM DA OLMAZ DİYE DÜŞÜNMEYİN, 20-22 GÜN AZ BİR SÜRE DEĞİLDİR. TAMAM BELKİ DE HEPSİNİ YAPAMAYACAKSIN. AMA DÜŞÜNSENE 3-4 NET ARTTIRABİLSEN BELKİ DE HAYALİN OLAN BÖLÜME, ÜNİVERSİTEYE ERİŞECEKSİN.
— GEOMETRİDEN KORKMAYIN, ÇEKİNMEYİN. YAPABİLECEĞİNİZE, SORULARI ÇÖZEBİLECEĞİNİZE İNANIN, ÜZERİNE ÜZERİNE GİDİN. YAPANLARIN SİZDEN FARKI OLMADIĞINI BİLİN, KENDİNİZE GÜVENİN.
ALLAH YARDIMCINIZ OLSUN. BAŞARILAR DİLERİM.
AZİZ HOCA.