Tercihler ne zaman başlar, şura gelir mi, bura olur mu
Merak dolu gergin bekleyişler başladı. Ömrünün yarısını eğitime adamış biri olarak şu anki feveranı anlıyorum.
Sizleri rahatlatır mı bilmiyorum ama bir açıklama yapmak istiyorum.
* Kaç tercih hakkımız var ; 30.
* Kaç bölüm hedefliyoruz; çoğumuz 1-2, bazılarımız 3-4, nadiren 5.
* Ailemizin göndereceği, bizim gidebileceğimiz kaç il var; (oturduğumuz il ve çevresi, iyiyse sıralamalarımız 3 büyük il) çoğumuzun 15, bazılarımızın 7-8, nadiren 1-2 (memurlar-evliler-özel durumlular)
Yani işin özü çoğumuzun tercih listesi tam dolmuyor bile. 30 tercih hakkını tepe tepe kullan. 30’dan fazla tercihi olabilecek ve sayıları çok az olan bu kişiler de hem il elemesi, hem bölüm elemesi, hem de puana göre eleme yaparak rahatlıkla indirebilir 30’a.
* Ora gelir mi; çok yüksek puan. Yaz en başa yahu ya gelirse gelmezse en fazla 1 tercihin boşa gider.
* Şura olur mu; yaz üstlere bekle. Gelirse çok sevinirsin, gelmezse zaten hazırsın gelmeyeceğine.
*Ora gelmez diyorlar; tamam ben de derim. Ama kaybedeceğin bir durum yok. Zaten dolduramıyorsun, gelmesi imkansız veya çok zor olanlardan yaz 1-2 tane yukarı.
* Şura olmaz diyorlar; geçen sene de demişlerdi. Ama oldu. Ama hocam kontenjan düştü. İşte o kontenjan düştü diyor, öbürü kontenjan düştü diyor; o korkuyor, bu ürküyor; kimse yazmıyor. Daha düşük puanlı birine kısmet oluyor.
* Geçen seneki duruma göre bu seneki puanıma kesin geliyor; ne biliyorsun. Sen bence sağlama al; eğer seneye hazırlanmayacaksan, okul gelince kesin gidip kayıt olup; devam edeceksen bir zahmet puanından düşük yerleri de en alta yaz. Garantiye al.
Tekrar yani işin özü, en üstlere gelmesi en zorları, en alta kesin gelebilecekleri yaz. Ama ”isteğine göre” yi ve ”puan-sıralama” ikilisini kesiştirerek yaz. Çok istiyorsun ama puanı çok düşük, az istiyorsun ama puanı çok yüksek. Bu sıra ile yazarsan ölü tercihe de dikkat edeceksin. Bir de okumayacağın, gitmeyeceğin bölümü de puanı yüksek diye de yazma, kesin gelir düşük diye de yazma.
** Dgs tercihleri ilginçtir;
Türkiye 2.si belki Ahmet Yesevi yazar. Belki ilk 50’den bir adam ODTÜ zor, 3 yılda bitiriyim diye Kırıkkale yazar. Adaletten ilk 100’deki bir adam erken bitsin, evime-işime yakın olsun diye özel yazar. Adıyaman Üniversitesi mühendislikte ilk 5’e girer; babası dışarıya kızımı gönderemem diye. İki sevgili aynı ili yazar, biri taban olur, diğeri tavan. Kılavuzda hazırlık olduğunu okumadan biri tercih eder; aynı yıl okulu bırakır. Karatay Üniversitesini devlet sanar; yazar; bir bakar özel; oraya yazan başkası gidemez. Sütçü İmamı en yukarı, İTÜ’yü en alta yazar; tarihe geçer. 230’la ODTÜ’ye yerleşilir, 300’le İnönü Üniversitesi’ne yerleşilemez. Yani Dgs seçmeni ilginçtir, sıradışıdır; ki yakışıyor Dgs tercihleri de sürprize gebedir; benden demesi.
Aziz Hoca