TERCİH LİSTESİ NASIL HAZIRLANIR?
1- ÖNCE PUANINI, SIRALAMANI BİR KAĞIDIN SAĞ ÜST KÖŞESİNE YAZARSIN.
2- DÜŞÜNDÜĞÜN, İSTEDİĞİN BÖLÜMLERİ BAŞKA BİR KAĞIDA LİSTELERSİN.
3- AYNI KAĞIDIN ALTINA GİDEBİLECEĞİN ÜNİVERSİTELERİ, ŞEHİRLERİ BELİRLER YAZARSIN.
4- SONRA İLK KAĞIDA (SAĞ ÜST KÖŞESİNDE PUANIN YAZILI) DÜŞÜNDÜĞÜN, İSTEDİĞİN, HAYAL ETTİĞİN ÜNİVERSİTE-BÖLÜMLERİ SIRALAR, YANLARINA 2019 KONTENJANLARINI, 2018 PUANLARINI (HER İKİ BİLGİ DE ÖSYM SİTESİNDE MEVCUT, 2019 KILAVUZUNDA BOŞA PUAN ARAMAYIN; HENÜZ OLUŞMADI; SİZ YERLEŞİNCE PUANLAR OLUŞUYOR; 2020 DGSLİLER DA O PUANLARI KULLANIYOR. HATTA TÜM SENELERİN KILAVUZLARINDA SIRALAMA BİLGİSİ HİÇ ARAMAYIN, ÖYLE BİR BİLGİ MAALESEF YOK) YAZARSIN.
5- BU YAZDIĞIN LİSTENİN MADDE SAYISI 45-50 LERE ULAŞABİLİYORSA ULAŞSIN SORUN DEĞİL, ÖNCE ELEME SONRA SIRALAMA YAPACAKSINIZ. ÇÜNKÜ EN FAZLA 30 TERCİH HAKKIN VAR.
6- ELEME YAPARKEN ÖNCE BÖLÜMDEN SONRA ÜNİVERSİTE VE ŞEHİRDEN BAŞLAYIN.
7- EN ÜST SIRALARA EN ÇOK OKUMAK, KAYIT OLMAK İSTEDİKLERİNİ, EN ALT SIRALARA EN AZ İSTEDİĞİN YERLERİ YAZIN. PUANLAR ARASI UÇURUM OLMADAN RAHATÇA YAZIN. YANİ ÜSTLERE 275 YAZIP ALTLARA 280 YAZABİLİRSİNİZ. ÖNEMLİ OLAN SİZİN İSTEĞİNİZ, SİZE UYGUNLUK.
8- ÜST SIRALARA DEVLETLERİ ALT SIRALARA ÖZELLERİ YAZIN. GELMEZ DEYİP DİREK ÖZELDEN BAŞLAMAYIN. (TEK İSTİSNASI ÖZELLERDEN NADİR ÜNİVERSİTELER İLK SIRALARA YAZMANIZ DURUMUNDA EK BURS SAĞLAMASI)
9- ÜST SIRALARA DAHA İYİ SIRALAMALI, DAHA İYİ PUANLI ÜNİVERSİTELERİ-BÖLÜMLERİ, ALT SIRALARA DAHA KÖTÜ SIRALAMALI, DÜŞÜK PUANLI ÜNİVERSİTELERİ-BÖLÜMLERİ YAZIN. ANCAK UNUTMAYIN EN ÖNEMLİSİ SİZİN İSTEĞİNİZ, ÜNİVERSİTENİN, BÖLÜMÜN SİZE UYGUNLUĞU. LİSTEDE 265 PUANLI BİR TERCİHİN ALTLARINDA 270’DE OLABİLİR. FAKAT 275-280LER DE ÇOK OLMASIN, ÖLÜ TERCİHE DÜŞMEYİN. HA DÜŞERSENİZ NE OLUR, LİSTE İPTAL OLMAZ, SADECE 30 TERCİHTEN BİR KAÇ TERCİH HAKKINI BOŞA KULLANMIŞ OLURSUN.
10- PUANIMA BURASI GELİYOR EN BAŞA YAZAYIM DA HEMEN BANA GELSİN BAŞKASINA KAPTIRMAYIM DEMEYİN ÖYLE BİR DURUM YOK. BENİM PUANIM SENDEN İYİ VE AYNI YERİ İSTİYOR İSEK BEN EN ALT SIRAYA YAZAYIM, SEN EN ÜSTE. ÖSYM DEĞERLENDİRMEDE ÖNCE BANA BAKAR, SONRA SANA BAKAR. HAA BURADAN DA DEMEK Kİ SIRALAMANIN ÖNEMİ YOK DEMEYİN. İKİ KİŞİ ARASINDA YOK PUANA BAKAR; AMA LİSTENİN KENDİ İÇİNDE ÖSYM DİREK SENİNKİNİ DEĞERLENDİRME SIRASINDA ÖNCE YAZDIKLARINA BAKARAK AŞAĞIYA İNER VE İLK GELENİ SANA KAZANDIN DER.
11- TÜM ELEME VE SIRALAMALARDAN SONRA İLK SIRANDAN BAŞLA, BİR ALTTAKİ TERCİHİNLE MAÇ YAPTIR (HANGİSİNİ ÇOK İSTİYORSUN MAÇI), ÜSTTEKİ KAZANIRSA YERİNDE KALSIN. ALTTAKİ KAZANIRSA YER DEĞİŞTİR. SIRAYLA AŞAĞI DOĞRU MAÇ SONUÇLARINDAKİ YER DEĞİŞTİRME YA DA YERİNDE KALMA DURUMUNA GÖRE 2. İLE 3. TERCİHİNİ, SONRA 3. İLE 4. TERCİHİNİ MAÇ YAPTIRA YAPTIRA AŞAĞI İN. BÖYLECE GÜZEL BİR LİSTEN OLMUŞ OLUR, İÇİNE SİNER.
12- PUANIN 260, İSTEDİĞİN YER 290; KİMSE TERCİH ETMEZSE SANA GELEBİLİR. TABAN PUANI DİYE BİR DURUM YOKTUR. ANCAK BUNA DA BEL BAĞLAMA 260-270LİK YERLERDEN DE YAZ.
13- PUANINDAN YÜKSEK YERLERİ DE YAZ; NE OLUR NE OLMAZ. PUANINDAN ALÇAK YERLERİ DE YAZ; GARANTİ DİYE BİR HATAYA DÜŞME.
14- LİSTENDEKİ HER ÜNİVERSİTE VE BÖLÜMÜ İYİCE ARAŞTIR.
A) KAÇINCI SINIFTAN BAŞLATIYORLAR.(ÖĞRENEMEDİN BU BİLGİYİ DİYELİM; BİLKİ 1. SINIFTAN BAŞLATIRLAR, AZICIK ÜSTTEN DERS VERİRLER 3 SENE DOLU DOLU OKURSUN, BİR KAÇ DERS KALDI MI 4 SENE OKURSUN)
B) KAÇ DERSİ MUAF EDİYORLAR. (GENELDE ATATÜRK İLKE VE İNK. TARİHİ, TÜRK DİLİ, BAZEN İNGİLİZCE, BAZEN DE AZ BİRAZ EN TEMEL MESLEK DERSLERİ)
C) YURT FİYATLARI, BARINMA İMKANLARI, ŞEHRİN PAHALILIK DURUMU
D) BÖLÜMÜN İŞ İMKANLARI, İSTİHDAM ALANLARI, DERSLERİ…MEZUNLARIN FİKİRLERİ…
E) HAZIRLIK SINIFININ VARLIĞI,YOKLUĞU, EĞİTİM DİLİ
F) ÜNİVERSİTENİN O BÖLÜMÜNÜN YERLEŞKESİ TARŞA MI MERKEZ Mİ
G) SANA UYAN UYMAYAN KOŞULLARI ( BK. LAR)
15- ANNE, BABANIN RIZASI VE DGS’DEN ANLAYAN BİR REHBERİN, BİR EĞİTİMCİNİN ONAYI DA ALINDI MI BU İŞ TAMAMDIR. ALLAH GÖSTERMESİN KAZANAMADIĞINIZDA LİSTEYİ YANLIŞ YAPTIM, SIRALAMAYI YANLIŞ YAPTIM DEMEYİN HEMEN. YUKARIDAKİLERİ UYGULADIKTAN (DÜŞÜK PUANLI YERLERİ DE YAZDIKTAN) SONRA BİR YER GELMEMİŞSE LİSTENDEN DEĞİL PUANINDAN VE RAKİPLERİNİN TERCİHLERİNDENDİR. SÜPER BİR LİSTE YAPSAN DA KESİN GELECEK DİYE BİR DURUM YOK.
BİR SONRAKİ PAYLAŞIMIM DA İSE BİR SÜRPRİZİM VAR: AZ SONRA.
AZİZ HOCA.