ÇOK YAZDIM AMA YİNE YAZACAĞIM. TERCİHLERİN BİTMESİNE 3 GÜN KALA TERCİHLERİNİZİ TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİN, HATA YAPACAKSINIZ DİYE KORKTUM; HATIRLATMAK İSTEDİM.
GÖRDÜĞÜM, DUYDUĞUM BAZI HATALAR,YANLIŞ LİSTE VE SIRALAMALAR VAR.
1- EN BAŞTA SÖYLEYEYİM, TERCİHİNİZİ NASIL YAPARSANIZ YAPIN, SIRALAMANIZI NASIL OLUŞTURURSANIZ OLUŞTURUN; TERCİH LİSTENİZ İPTAL OLMAZ. HER TÜRLÜ DEĞERLENDİRMEYE ALINIR.
2- KENDİ PUANINIZDAN ÇOK YÜKSEK, SIRALAMANIZDAN ÇOK AŞAĞIDA BİR BÖLÜM YAZMA DURUMUNA ÖLÜ TERCİH DENMEZ. GELMESİ ZOR, İMKANSIZA YAKIN TERCİH DENİR.
3- TERCİH LİSTENİZDE ÖLÜ TERCİH(LER) ÜST SIRALARA YAZDIĞINIZ BİR ÜNİVERSİTENİN PUANI 275 İKEN ALT SIRALARDA 290 PUANLAR VARSA ÖLÜ TERCİHLERDİR. DÜŞÜNSENİZE 275LİK YER GELMESE 290LIK YER ZATEN GELMEZ. 290LIK YER GELECEK OLSA ÖNCE 275LİK ÜNİVERSİTE DEĞERLENDİRİLECEĞİ İÇİN O GELİR. YANİ 290LIK YER HER İKİ DURUMDA DA GELMEZ. İŞTE O 290LIK TERCİHİNİZ ÖLÜDÜR.
4- HOCAM NE BİLİYORSUNUZ YUKARIDAKİ VERDİĞİNİZ ÖRNEĞE GÖRE 275LİK YER YÜKSELECEK 285 OLACAK, 290LIK YER DÜŞECEK 280 OLACAK. ÇOK ÇOK NADİREN GÖRÜLEN BU İSTİSNAİ DURUMA GÖRE TERCİH YAPACAKSANIZ BUYRUN YAPIN. ODTÜNÜN EN ALT SIRADA OLDUĞU TERCİHLER GÖRDÜM. ODTÜ’NÜN 30. TERCİH OLDUĞU BİR LİSTENİN ÜST SIRALARINDA HANGİ ÜNİVERSİTELER VARDIR Kİ DİYE DÜŞÜNMEDEN EDEMEZ İNSAN.
5- HOCAM O ZAMAN YÜKSEK PUANDAN DÜŞÜK PUANA GÖRE SIRALAYALIM GİTSİN. İYİ DE BEN ÖYLE DEMEDİM Kİ YUKARIDA. ÜST SIRALARDA 275 OLSUN, ALTLARINDA 278 OLSUN, HATTA 280 DE OLSUN. ONUN DAHA DA ALTINDA 273 OLSUN, DAHA DA ALTTA 276 OLSUN. YETER Kİ SENİN İSTEĞİNE, SANA UYGUN OLSUN GÖZÜM BENİM.
6- TERCİH SIRALAMANIZDA EN ÖNEMLİ DURUM SENİN İSTEĞİN VE SANA UYGUNLUKTUR. SEN OKUYACAKSIN KARDEŞİM; BEN DEĞİL. ÖNCE BÖLÜMLERE, SONRA ÜNİVERSİTELERE GÖRE SIRALAMA YAPIN.
7- KILAVUZU İYİCE OKUYUN, KOŞULLARINA MUHAKKAK BAKIN. HAZIRLIK SINIFI, EĞİTİM DİLİ, VAKIF-DEVLET, VAKIFSA BURS-İNDİRİM DURUMLARINA DİKKAT EDİN.
8- BENİM PUANIMA UYGUN, RAHAT GELİR DİYE DÜŞÜNDÜKLERİNİZİ HEMEN EN YUKARI YAZAYIM DA BAŞKASINDAN ÖNCE BANA GELSİN DİYE DÜŞÜNMEYİN. GELMESİ ZORLAR YUKARI, RAHAT GELECEKLER AŞAĞI YAZILIR. ÇÜNKÜ PUAN ÖNEMLİDİR, SIRALAMA ÖNEMLİDİR. YANİ AYNI YERİ İSTEYEN RAKİBİNİN PUANI SENDEN İYİ İSE AYNI YERİ SENDEN DAHA AŞAĞILARA DA YAZSA ÖNCELİK ONUNDUR. ÖSYM SIRALAMADAKİ 1. KİŞİNİN TERCİH LİSTESİNİ İNCELEMEDEN 2.YE GEÇMEZ.
9- TERCİHLERİNİZİ SON GÜNE BIRAKMAYIN. ŞİMDİDEN YAPIN, GÜNCELLEME HAKKINIZ VAR, DEĞİŞİKLİK YAPACAKSANIZ VAKİT KALSIN.
10- TERCİHLERİNİZDE ANNE BABANIN RIZASINI ALIN. ONLARI SONRADAN ZORDA BIRAKMAYIN. GİTMEYECEĞİNİZ YERİ YAZMAYIN. OKULU BIRAKACAKSINIZ, LİSTEDE BULUNDURMAYIN. OLUR DA DGS’YE SENEYE GİRECEK OLURSANIZ PUANINIZ KIRILACAKTIR. İSTER BU SENE KAZANDIĞIN ÜNİVERSİTEYE YERLEŞ, YERLEŞME, KAZANDIĞIN İÇİN SENEYE PUANIN KIRILIR.
11- BENİM PUANIMA HİÇ BİR YER GELMEZ DİYE TERCİH YAPMAMAZLIK YAPMA; NE OLUR NE OLMAZ. SEN YAP DA İŞ RAKİPLERİNE KALSIN.
12- AÇIKTA KALMAYIM, KESİNLİKLE OKUMALIYIM VE OKUYACAĞIM BÖLÜMÜ YAZACAĞIM DİYENLER EN DÜŞÜK PUANLI YERLERİ DE LİSTESİNDE BULUNDURMUŞ VE KAZANAMAMIŞSA LİSTESİNDEN, TERCİHİNDEN DEĞİL PUANINDAN VE RAKİPLERİNDEN ÖTÜRÜ KAZANAMAMIŞTIR. YANİ SEN LİSTENİ SAĞLAM YAP; İŞ SENDEN ÇIKSIN.
UZUN OLDU BİRAZ, KUSURA BAKMAYIN.
HADİ HAYIRLI TERCİHLER.
AZİZ HOCA